Banner_2011_3.jpg

åé÷éôåòì áôééñáå÷ Donations
אלי טביב/ראיון 17.8.2010

מתוך ויקיפועל
אלי טביב/ראיון 17.8.2010
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אלי טביב שהתחיל כמתקין תריסים על עגלה רתומה לחמור, רוצה לדהור עם הפועל ת"א לליגת האלופות. מחר רד בול זלצבורג תנסה לעצור אותו:

אלי טביב זוכר בבירור את היום המר ההוא לפני 37 שנה. היו אלה ימי מלחמת יום כיפור, והוא ישב בדירת הוריו בשיכון עליה בכפר סבא בזמן שהגיעה בשורת האיוב: אחיו יהודה ששירת כשריונר נהרג ברמת הגולן. אלי, שהיה צעיר מבין חמשת אחיו, החליט להתגייס לעזרת המשפחה ובגיל 16 יצא לעבוד כדי לסייע בפרנסה.

אלי טביב החליף את האח שעבד כמתקין תריסים ומידי יום יצא בחמש בבוקר עם עגלה רתומה לחמור כדי להשלים את ההתקנות שטרם בוצעו. מהר מאוד הוא למד את העבודה ובמשך שלוש שנים התקין תריסים בכל שכונות האזור, עד לתאונה (?) שהשביתה אותו והובילה את טביב לארה"ב. באמריקה, בה הוא חי כבר יותר מ-20 שנה, הפך טביב לאיש עסקים מצליח שבנה במו ידיו אימפריה כלכלית שכוללת עסקי נדל"ן ורשת חנויות בגדים.

ועכשיו 37 שנים אחרי, הנער משיכון עליה, שהסתובב עם חמור ועגלה כדי לסייע למשפחתו, מגיע לזלצבורג כאחד הבעלים של הפועל ת"א והוא במרחק נגיעה משלב הבתים לליגת האלופות. רק לעשות תוצאה טובה מחר במשחק הפלייאוף, להשלים את המשימה בבלומפילד, וטביב וקבוצתו הם חלק מהמפעל היוקרתי והנוצץ מכולם. אתמול תפסנו את טביב לראיון מקיף ראשון מאז כניסתו הרשמית לתפקיד וכבר בפתיחה הוא זרק פצצה: "אם יש שינוי משמעותי שאני רוצה לעשות בכדורגל, ואני מתכוון להילחם עליו ולהפעיל בעניין את אבי לוזון, זה שלא ישחקו כדורגל בשבת. מבחינתי שישחקו בשישי או במוצ"ש. זה לא משחק רק של חילוניים, וצריך להתייחס לציבור הדתי".

אתה והשותף שלך מוני הראל טיפוסים מאוד שונים: "מוני פועל יותר מהלב, הוא אוהד הפועל מגיל אפס, ולכן השילוב בינינו מנצח, כי אני פועל יותר מהשכל. גם בכפר סבא , למרות שהייתי אוהד, הייתי הגיוני. השילוב ביני לבין מוני מוצלח, ברור שיש חילוקי דעות, אבל זה קורה גם בין זוגות נשואים, צריך לדעת לוותר".

יש לך שאיפה להיות בשלב מסויים בעלים יחיד? "ממש לא. אני מאוד שמח על שיתוף הפעולה עם מוני הראל. בלי ההשקעה המשותפת שלנו, הפועל אמנם הייתה קיימת, אבל לא ברמות של השנתיים האחרונות".

אם תעפילו לשלב הבתים בליגת האלופות, איפה תעדיף לארח, בבלומפילד או ברמת גן? "אולי מבחינה כלכלית ברמת-גן משתלם לנו יותר מבלומפילד, אבל אם נצליח לעלות לשלב הבתים, אני רוצה לארח רק בבלומפילד ולא בשום מקום אחר, זה הבית שלנו".

כבעלים פרטי של מועדון כדורגל, יעקב שחר הוא מודל לחיקוי עבורך? "את האמת, אני לא מסתכל על אף אחד מבעלי הקבוצות בארץ כמודל לחיקוי. עובדה שאני ומוני עשינו השנה דבר שאף אחד לא האמין. לפני שנתיים הפועל כמעט ירדה ליגה, ועכשיו אנחנו מחזיקים בדאבל. את יודע מה ההבדל בין מכמבי חיפה להפועל? שני דברים: מתקנים ועירייה שלא תומכת בנו. הרי אנחנו הבאנו דאבל מאוזן והצלחנו לעשות משהו שהוא זה שצריך להיות מודל לחיקוי לאחרים, הצלחנו להשאיר את כל השחקנים ועוד להתחזק. הניהול שלנו הוכיח את עצמו"

לא מזמן נפתחה מלחמת עולם בין מכמבי ת"א למכמבי חיפה. שחר אמר שגולדהאר מזיק לכדורגל הישראלי, בושינסקי השיב ששחר צבוע. "אני לא אוהב להיכנס לפעולות של בעלים אחרים. כל בעל קבוצה רשאי לעשות מה שהוא רוצה בכסף שלו. בגדול, גאידמק הרס את הכדורגל בתקופה שלו ותראה מה הוא השאיר מבית"ר. הוצאות כספים לא הגיוניות פוגעות במועדונים בטווח הרחוק ולכן צריכים להיות שפויים. ההתקפה על שחר לא נכונה, זה אדם שנתן כל כך הרבה לכדורגל שלנו, התנהגות כזו גורמת לאנשי עסקים לא לרצות להיכנס לכדורגל. מה שעושים עכשיו לשחר זה כפיות טובה, כנ"ל גם לאלישע לוי. הרי הוא הביא אליפות וליגת אליפות שהכניס הרבה כסף לחיפה".

בקיץ האחרון המלפפון החם היה ברק יצחקי, שבסופו של דבר נחת במכמבי ת"א. מרגיש פיספוס? "לא מרגיש פיספוס, כי אני לא מסתכל אחורה. אני אופטימי ומאמין שיהיה טוב כי יש עוד שחקנים ברמה טובה יותר ממנו שאפשר להביא. ושלא תטעה כי אני חושב שיצחקי הוא אחד החלוצים הטובים בארץ".

אתה מודאג מההתחזקות של מכמבי ת"א? "אני כל הזמן אומר בוא נסתכל מה קורה אצלנו, רק ככה נצליח. הדוגמא הטובה ביותר מבחינתי הוא שכטר שבשבילי הוא עילוי. הוא לא מסתכל כמה אחרים מרוויחים, מה החוזה של יצחקי וכמה החברים שלו בהפועל מרוויחים. הוא מסתכל רק על עצמו, מבסוט ממה שהוא מרוויח ומאושר בחלקו. בזכות ההתנהלות שלו הוא יגיע הכי רחוק".

גולדהאר השקיע במכמבי תקציב של 103 מיליון שקל. "זה סכום לא הגיוני לכדורגל הישראלי. חסר פרופורציות בגדול, אבל למכמבי יש בעל בית שאין לו בעיה לשלם. מצפונית לא הייתי מוציא סכומים כאלו, זה מוגזם לגמרי. אנחנו עשינו מאמצים גדולים להשאיר את הקאדר הקיים ומבחינה מקצועית אנחנו קבוצה טובה ממכמבי. יש לנו חומר שחקנים טוב מהם".

בקיץ פתחתם חוזים קיימים ושידרגתם אותם, זה אנטיתזה לכל מה שדגלת בו במשך שנים. "אתה לא רואה את זה בקבוצות אחרות. מה שהשחקנים שלי עשו בשנה אחרונה, הם פשוט היו גדולים. אתה חושב שאני לא יודע להעריך? בחרתי לעשות את ההשקעה הכלכלית פנימה. ידעתי מה יש לנו ביד ומה הסיכוי לעלות לליגת האלופות. בחיפה, למשל, לפני האלופות לא שידרגו את הקבוצה ולא אמרו שיתנו מענקים.אני במילים אחרות, אמרתי לשחקנים, בואו תהיו שותפים שלי להצלחה, לתת מענקים בכיף".

וכמעט לא עברתם את אקטובה. "אמרתי לגוטמן שגם אם לא נעבור את אקטובה, מבחינתי תישאר מאמן מצויין בדיוק כמו שבמהלך העונה החולפת בתקופות שהיינו רחוקים 12 נקודות מחיפה לא באתי למאמן ואמרתי שעם התקציב ששמנו, אתה צריך להביא אליפות. אני יודע מה גוטמן עושה בשטח, השילוב שלו עם אבוקסיס עובד בטירוף. הם משלימים אחד את השני. אבוקסיס מוציא מגוטמן דברים שהוא לא היה מודע להם בכלל. תמיד אמרתי שאני רוצה לראות כדורגל יפה. מצידי שנפסיד משחקים, רק שהקהל יהנה. היום אפילו אוהדי מכמבי מדברים על הכדורגל היפה של הפועל".

בוא נחזור לרגע הזכייה באליפות עם השער של ערן זהבי בטדי. "שיכרון חושים. גבי קצרה ואני ירדנו למטה למגרש, בדיוק שרקו לסיום ומעולם לא חוויתי כזו שיכרון חושים.הרגע הגדול ביותר שלי בקריירת הכדורגל. גם יותר מאשר כשנשארנו ליגה בדקה התשעים עם כפר-סבא".

מחר אתם מול זלצבורג, קבוצה עם תקציב פי 4 משלכם. "העובדה שהם החתימו שחקנים בשלושה וארבעה מליוני יורו לא אומרת כלום. מבחינתי השחקנים שלי שווים את הסכומים האלו, אם לא יותר. בשבילי שכטר שווה יותר מחמישה מליוני יורו. יש לנו קבוצה טובה שמשחקת כדורגל טוב כבר שנתיים ואנחנו מסוגלים לעבור את זלצבורג. ברור שיהיה משחק מאוד קשה, אבל אני מאמין שנעבור אותם".

מה משמעות של הגעה לליגת אלופות עבור הפועל ת"א? "להפוך למותג אירופי גדול יותר בשביל השחקנים זה חשוב. אם הם רוצים להתקדם זו הדרך. אני בעד ששחקנים שלי ייצאו לשחק בקבוצות הטובות באירופה, אני הראשון שיפרגן להם. הגעה לאלופות זה להתקרב לדלת המסתובבת ברמות הכי גבוהות באירופה".

עוברת לך בראש המחשבה שבעוד כחודש אתה עשוי להגיע עם הקבוצה, נניח לקאמפ-נואו ולשבת ליד נשיא ברצלונה? "אני לא רואה בזה חלום, אלא שאיפה. חלום זה דבר שקשה לממש. לא מדבר אליי לשבת עם נשיא כזה או אחר. הם בני אדם כמוני, כמוך ואני יכול ללכת עם כפכפים וללחוץ לא את היד. אם ירצה אחלה, אם לא, לא נורא".

מה החזון שלך בהפועל? "היו לי מספר אופציות להגיע למועדונים אחרים. בית"ר ירושלים הציעו לי להצטרף. ישבתי בזמנו עם לוני הרציקוביץ וגם בני יהודה פנו אליי, אבל בחרתי בהפועל אחרי שנפגשתי במקרה עם מוני הראל בהתאחדות. מה ששבר אותי בכפר סבא היה משחק הירידה מול הפועל ת"א, אליו הגיעו בקושי 100 אוהדים שלנו. השקעתי שם הרבה כסף בלי שום הערכה מאף גוף בעיר. מוני אמר לי שאם אקח איתו את הפועל הוא יישאר. אחרי הדאבל רציתי לפרוש כי אתה מגיע לטופ. אבל עכשיו יש אירופה, אולי אחרי הצ'מפיונס אפרוש. אבל אם נהיה רציניים, כל עוד אהנה אשאר, כשאפסיק להנות, אחפש לי תחביב אחר. הכיף הכי גדול שלי זה שאנחנו משמחים הרבה אנשים. למשל הילדים של ההרוג מתאונת המסוק ברומניה, שהגיעו לבלומפילד, זה ריגש אותי מאוד, הזלתי דמעה, זה שווה יותר מאליפות".

אתה מזדהה עם ההמנון של האוהדים וגם של גוטמן לפיו " כל העולם כולו שונא את הפועל ורק אני אוהב"? "לא, כי אני חושב שאנחנו צריכים ללמד את הדור שלנו לאהוב. הרי גם אמרו ש'תימני רכש את הפועל', ולא הבינו איך הוא נכנס. אז אני מגיע מבית שלימדו בו רק לאהוב, אתה יכול לאהוב את הקבוצה שלך, זה אחלה, אבל עזבו משנאת אחרים"

מרכז העסקים שלך בארה"ב, יש לך היכרות משם עם גולדהאר? "אף פעם לא שמעתי עליו. אני אפילו לא יודע מה יש לו שם. השנה, באופן טבעי אהיה יותר בארץ. בכלל, אני אוהב להיות דומיננטי. בעיקר בגלל הנישואים עם דנה אשכנזי. הנישואים האלה עשו אותי יותר מיושב וגם יותר מאושר".

לסיום, מלחיץ אותך שאתם פייבוריטים לזכות בתואר אליפות נוסף? "זה בדיוק חלק מהשינוי, שאנחנו לא מפחדים להיות פייבוריטים. הרי לא הגעתי לגוטמן ולאבוקסיס ואמרתי להם שיש לנו שחקנים מצויינים ואני שם איזה חבל על הצוואר כי חייבים לקחת אליפות. מבחינתי, אם עושים את המקסימום ולא ניקח אליפות, זה לא נורא. זה ספורט, ממשיכים קדימה".

כלים אישיים
תרומות