Banner_2011_3.jpg

åé÷éôåòì áôééñáå÷ Donations
נאום שתיקת הכבשים

מתוך ויקיפועל
נאום שתיקת הכבשים
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

נאום שתיקת הכבשים הינו כינוי לנאומו המפורסם של מאמן הפועל אפי בירנבוים בעונת 2004/05.

תוכן עניינים

רקע

עונת 2004/05 עמדה בסימן שיא חוסר שיוויוניות ותחרותיות בליגה, בצל השליטה המוחלטת של אלופת אירופה והאלופה הנצחית מכבי ת"א. לאחר עונה שבה עוד הצליחו הקבוצות הישראליות להתמודד יחסית בכבוד מול הצהובים, התמוטטה הפועל כלכלית, הפועל ירושלים לא הצליחה לדאוג להמשכיות להצלחה האירופית שלה, ועירוני נהריה גם היא בנתה את הסגל מחדש. למעשה הליגה נפתחה כשברור לכל שאין כל טעם בקיומה עקב התוצאה הידועה מראש.

הנאום

לאחר נצחון מפתיע במלחה התקיימה מסיבת עיתונאים לתקשורת. כשהוא נסער ישב המאמן הותיק בירנבוים לצדו של שרון דרוקר מאמן ירושלים שמילא פיו מים, ושפך את כל אשר על ליבו לגבי חוסר התחרותיות בליגה, ושתיקת כל הגורמים המעורבים לגבי חוסר השיוויון וחוסר התוחלת בהמשך קיומה. בירנבוים הנסער לא חסך במילים

Quote2.png אני עם כדורסל גמרתי. הבטחתי שאגיד את הדברים הללו אחרי שננצח קבוצה גדולה ומפוארת כמו מחזיקת גביע היול"ב. אני אחד הבודדים שהיה בבלומפילד, כשעוד היה שם כדורסל לפני 40 שנה, אין סיבה שבחור כמוני יהיה מתוסכל.
חלק מהמאמנים בחרו לאמן קבוצה באירופה כי היו מתוסכלים. אם הליגה היתה יותר שיוויונית והיה סיכוי לאליפות אז זה אולי היה אחרת. צריך לדאוג שיהיה כדורסל שיוויוני, שיהיה צ'אנס לקחת אליפות. יש לזה פתרונות, אבל אף פעם לא הקשיבו לי. אנחנו משחקים בקקה. כולם יודעים באיזו תוצאה הפסדנו בדרבי. צריך להפסיק עם שתיקת הכבשים!
צריך שיקבעו חוקים כמו בארץ שהמציאו את הכדורסל. אם ב-NBA ידעו לעשות את זה, אפשר גם בארץ. כשהבעלים של מכבי ת"א רצה את שאקיל, הוא לא היה יכול להביא שום שחקן גדול חוץ ממנו. אפשר לעשות דראפט וגם תקרת תקציב ועוד אלף ואחד דברים. אף-אחד לא יכול לרוץ אחרי 12 מיליון דולר. מלאו לי חמישים ואני יכול לדבר, אולי יקשיבו לי. הגיעו מים עד נפש.
לא בא לי שכל אחד שבא לאכול פלאפל או שווארמה יגיד לי שהספורט שלכם משעמם. אף אחד לא רוצה להגיע ליד אליהו בפיינל-פור מהמקום הרביעי וגם לא מהמקום השני, כי הוא יודע שישחטו לו את הצורה. לי יש מספיק זמן עד יוני בכדי לקבל החלטות ואם דברים לא יזוזו אז אולי אני אסיים עם הכדורסל וזה בלי לדבר על זה שמה שאני מרוויח בשנה - שחקן מרוויח בחודש. אף קבוצה לא רוצה לגמור מקום 4 כי היא יודעת מה יחכה לה בפלייאוף
כולם יודעים באיזה הפרש הפסדנו בדרבי. הם נתנו לנו בעיטה בתחת, כמו לסגנית אלופת איטליה. אני זוכר את האליפות האחרונה של הפועל תל אביב, בבלומפילד לפני 40 שנה. אחרי 40 שנה, אנחנו רוצים שיווויון. לשרון דרוקר, שיושב לידי, יש סיכוי לאמן במכבי, אז הוא לא מדבר. גם כשאני הייתי בגילו שתקתי, כי חשבתי ככה. יש כאן מסורת של כדורסל, יש אנשים חכמים, ויש להם מספיק זמן עד יולי לדאוג שבעונה הבאה תהיה כאן ליגה תחרותית
Quote1.png


תוצאות הנאום

בעקבות הנאום קמה תנועה של אוהדים של קבוצות מכל הליגה בשם "דור שלם דורש שיוויון" אשר תחת הכותרת "אפיכה" דרשה שינויים בליגה ובראשם הצבת תקרת שכר על מנת להחזיר את התחרותיות לליגה, ואף החתימה עצומה עליה חתמו מרבית השחקנים הישראלים בליגה אשר הביעו תמיכה בתקרת שכר[1].

בין השאר הובילה המחאה לכנס לקראת סיום העונה בנושא דרכים לשיפור התחרותיות בליגה, והייתה אחד הגורמים אשר האיצו את שינוי שיטת הליגה בעונת 2005/06 ואימוץ הפיינל פור ל4 הראשונות עם סיום הליגה הסדירה.

בירנבוים בעצמו, למרות התחזיות שהנאום סתם את הגולל על עתידו המקצועי בקבוצות בכירות בישראל ובנבחרת, המשיך להציג הישגים מקצועיים מפתיעים גם בשנים הבאות ובעונת 2008/09 הדהים את עולם הכדורסל כאשר מונה למאמן מכבי ת"א ממנה פוטר לבסוף באמצע העונה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

  • סיקור מסיבת העיתונאים לאחר המשחק, NRG, YNET
כלים אישיים
תרומות