איאד אבו עביד

מתוך ויקיפועל
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
איאד אבו עביד
מנגינת שיר שחקן מברוק עליק-ג'ורג' בר, כמו סינדרלה-שרית חדד
תאריך לידה 31/12/1994
מספר בהפועל 5
תפקיד בלם, מגן ימני
מועדוני נוער בית"ר טוברוק
שנים 3
מועדונים מכבי נתניה, הפועל ת"א, מכבי חיפה, עירוני ק"ש, הפועל ב"ש


איאד אבו עביד (נולד ב-31 בדצמבר 1994) הוא כדורגלן ישראלי המשחק בעמדת הבלם והמגן הימני. שיחק בהפועל בעונות 2015/16, 2019/20 ו2020/21.

תיאור קריירה

נוער בטוברוק

אבו עביד החל לשחק במחלקת הנוער של טוברוק מנערים ב' ובמהרה הפך לאחד השחקנים הבולטים בארץ בגילו. כשחקן נוער הוא שיחק בעמדת הבלם ושיחק בנבחרות הנוער. עוד לפני שהיה בן 17 החל לשחק בקבוצת הנוער של טוברוק, בעונת 2011/12. בעונתו הראשונה בקבוצת נוער הוא התבלט בתור שחקן אגרסיבי וכתוצאה מכך ספג 3 כרטיסים אדומים ו-8 כרטיסים צהובים באותה העונה. כמו כן, בעונתו הראשונה בנוער הוא רשם 25 הופעות ליגה וגביע וכבש 2 שערים. בעונה שלאחר מכן הוא כבש 7 שערי ליגה, רובם כתוצאה מכך שהיה בועט הפנדלים של טוברוק, שכן 6 מהשערים שנכבשו בזכותו היא מפנדל. באותה עונה הוא אף כבש שער בניצחון 0:1 של טוברוק על קבוצת הנוער של הפועל. הוא סיים את עונתו השנייה בנוער עם 29 הופעות. בעונתו האחרונה בנוער הוא המשיך להיות שחקן בולט בטוברוק, שלרוב סיימה בצמרת הגבוהה של ליגת העל לנוער. הוא המשיך להיות שחקן אגרסיבי, שכן בעונה זו הוא ספג 7 כרטיסים צהובים וכרטיס אדום אחד. בעונה זו הוא רשם 23 הופעות וכבש 4 שערי ליגה ואחד בגביע, גם כאן כתוצאה מהיותו בועט הפנדלים של הקבוצה.

2014/15: נתניה

את עונתו הראשונה בקבוצה הבוגרת העביר במכבי נתניה. בעונה זו הוא שיחק לרוב כמגן ימני, בשונה מבגיל הנוער שבו שיחק כבלם. עונת הבכורה שלו כשחקן בוגרים הייתה מרשימה והוא שיחק ברוב משחקיה של מכבי נתניה, תוך כדי שהוא מראה התלהבות גדולה, שהתבטאה ב-10 כרטיסים צהובים במשך העונה. במשחקה של נתניה מול בית"ר ירושלים במסגרת המחזור ה-19 באותה עונה, הוא חווה על בשרו את הגזענות של אוהדי בית"ר: במשך כל המשחק הוא ספג קללות ויריקות מאוהדי בית"ר שהיו סמוכים אליו (שיחק כמגן הימני, קרוב ליציעים) והשיא הגיע כאשר נזרקו כוס שתייה לכיוונו. בדקה ה-75 החליט לרדת מהמגרש ועשה את הדרך לכיוון הספסל, אבל לאחר התייעצות של השופט עם עוזריו ושכנוע של ערן לוי, המשחק המשיך להתנהל כרגיל. במהלך עונת הבכורה שלו כשחקן בוגרים הוא רשם 29 הופעות וכבש שני שערים.

2015-2016: הפועל

לקראת עונת 2015/16 וכחלק מהבנייה המחודשת של הפועל חתם אבו עביד לשנתיים, עם אופציה לשלוש שנים נוספות. בהודעת המועדון על החתמתו של אבו עביד פורסמה תמונה של השחקן ביציע הפועל במשחק חצי הגמר מול עירוני רמת השרון בעונת 2010/11.

את העונה פתח אבו עביד עם שער במשחק הראשון במסגרת גביע הטוטו בדרבי. בהמשך העונה הוסב לעמדת המגן הימני ומאמני הפועל שינו את מיקומו תכופות בין עמדת הבלם לעמדת המגן הימני, באותה עונה הושפע ממצבה ומיכולתה הגרוע של הקבוצה אך למרות זאת היה אחד מאהובי הקהל באותה עונה (בעיקר עקב אהבתו הרבה למועדון) ובסיום העונה עקב המצב הכלכלי הקשה שאליו נקלעה הקבוצה נרכש ע"י מכבי חיפה בתמורה ל-1.5 מיליון ש"ח. בסה"כ הוא רשם בעונה זו 28 הופעות ליגה.

2016-2019 המשך הקריירה

בקיץ 2016 חתם אבו עביד ל-3 שנים במכבי חיפה. הוא פתח את העונה כשחקן הרכב, אך לאחר חילופי מאמנים חל פיחות במעמדו. כמו כן, הוא נקלע לעימות עם קהל הירוקים, שבאחד המשחקים שרק לעברו בוז בכל נגיעה, והשחקן אף התלונן על קריאות גזעניות כלפיו [1]. אבו עביד לא הצליח להשתלב ובסיומה של העונה הוא עזב את חיפה לאחר שרשם 10 הופעות במהלך העונה.

לקראת עונת 2017/18 עבר לעירוני ק"ש וסיימה עימה במקום ה-7. בעונתו השנייה בק"ש הוא סייע לה לשרוד בליגה הראשונה במחזור האחרון. הוא פתח את עונת 2019/20 בק"ש, אך בעקבות דרישות לקיצוץ בשכרו וסכסוך עם המאמן, מסאי דגו [2], הוא עזב רגע לפני שחלון ההעברות נסגר. בסה"כ הוא רשם בק"ש 54 הופעות ליגה.

2019-2021: חוזר להפועל

ביום האחרון של חלון העברות בקיץ 2019, חזר אבו עביד להפועל וחתם על חוזה עד תום העונה עם אופציה לעונה נוספת. בעונה זו הוא שיחק בעיקר כמגן ימני. בתחילת העונה הוא הציג יכולת לא טובה, אך בהמשך חל שיפור ניכר ביכולתו, הגנתית והתקפית. כמו כן, הוא הציג משחק לחימה ואף הקרבה: בניצחון על נס ציונה זינק עם ראשו בכדי להציל שער שוויון מאוחר, מה שהביא להתנגשות ראשים עם שי אייזן, לדימום של שני השחקנים בראשם ואף לפינויים לבית החולים [3]. כמו כן, בניצחון על בית"ר הוא "זכה" לבעיטה בראשו בתוך הרחבה, שזיכתה את הפועל בפנדל, שהביא את שער הניצחון במשחק. במהלך פגרת הקורונה, הפועל התקשתה להגיע לסיכום עם אבו עביד על הקיצוץ כפי שנעשה מול כל השחקנים [4], אך בסופו של דבר הצדדים הגיעו להסכמות [5] והוא נשאר עד תום העונה. בסה"כ הוא רשם בעונת 2019/20 31 הופעות ליגה, בישל שער אחד וכבש שער אחד בליגה (באותו ניצחון על נס ציונה) ושער נוסף בגביע.

לקראת עונת 2020/21 נדמה היה כי לא ימשיך בהפועל, שאף ניסתה להחתים על משבצת המגן הימני את דור אלו, אך לאחר פיצוץ המו"מ מולו, הואצו המגעים עם אבו עביד והוא האריך את חוזהו בעונה נוספת. את העונה הוא פתח כבלם בשיטת 3 הבלמים ובהמשך עבר לשחק כמגן ימני. בעמדה זו הוא מיעט לבוא לידי ביטוי. בתבוסה מול ב"ש, בעיצומה של התקופה הרעה שעברה על הפועל, הוא התעמת עם מאמן השוערים [6]. ככל שהתקדמה העונה ובייחוד לאחר הגעתו של בן ביטון בחלון ההעברות של אמצע העונה, הוא התייצב בעמדת הבלם באופן קבוע, הציג יכולת טובה והיה חלק מרכזי בייצוב ההגנה, הן לצידו של סיאנדה קולו והן לצידו של אדי גוטליב שחזר מפציעה לקראת תום העונה. הוא נעדר ממספר משחקים לאחר שנדבק בקורונה בחודש פברואר [7]. כמו כן, הוא רשם שער ניצחון במשחק החוץ בב"ש. בעונה זו הוא ענד את סרט הקפטן כשעומרי אלטמן לא היה על המגרש והיה מהדמויות הבולטות במסע ההישארות, תוך כדי שהוא רושם את ההופעה ה-100 שלו בהפועל. לאחר ההפסד האכזרי בגמר הגביע, הוא התקשה לקבל את רוע הגזירה ונצפה ממרר בבכי. במהלך העונה הוא רשם 29 הופעות בליגה ו-5 בגביע, בהן כבש שער אחד. בסיומה של העונה הוא התראיין ואמר כי הוא רוצה להישאר בהפועל [8], חרף ההתעניינות ממספר קבוצות. למרות זאת, הוא חתם בהפועל ב"ש מספר ימים לאחר תום העונה, לאכזבתם של ראשי המועדון [9], לאחר שקיבל הצעה גבוה מזו שקיבל בהפועל.

2021-?: המשך הקריירה

כאמור, לקראת עונת 2021/22 אבו עביד חתם ל-3 עונות בהפועל ב"ש.

קריירה בינלאומית

אבו עביד רשם 8 הופעות בנבחרת הצעירה של ישראל וכבש שער אחד.

שיר השחקן

לפי מברוק עליק של ג'ורג' בר

איאד איאד אבו עביד

איאד איאד אבו עביד

עולה עולה אבו עביד

איאד איאד אבו עביד

בהמשך העונה הוחלף לכמו סינדרלה של שרית חדד:

אני לא סינדרלה

שמי לא שלגיה

כל הסיפורים שלך

לא שווים שמיעה

לא ביקשתי מלך

שיבטיח ארמונות

ואותי בכסף לא תוכל

לא תוכל לקנות


איאד אבו עביד עולה עולה עולה

איאד אבו עביד עולה עולה

איאד אבו עביד עולה עולה עולה

אבו עביד, איאד עולה עולה


אלף פעם מרגישה כמו ספינה טרופה

שטה לי לבד ומסביבי הכל סופה

סע מכאן חביבי לך תמצא את עצמך

לא חושבת שהבנתי את הראש שלך


איאד אבו עביד עולה עולה עולה

איאד אבו עביד עולה עולה

איאד אבו עביד עולה עולה עולה

אבו עביד, איאד עולה עולה

ציטוטים מפורסמים

קישורים חיצוניים

דפי שחקן

כתבות

גלרית תמונות