אמנון חרל"פ

מתוך ויקיפועל
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אמנון חרל"פ
תאריך לידה 13.12.1909
מספר בהפועל 11
תפקיד חלוץ
מועדונים כשחקן הפועל אלנבי, הפועל ת"א, הפועל רחובות
תארים 2 אליפויות 34', 35'

גביע א"י 34'


אמנון חרל"פ (נולד ב-13 בדצמבר 1909, נפטר ב-29 במאי 2006), קיצוני-חלוץ שלבש את המדים האדומים של הפועל תל אביב בסוף שנות העשרים ותחילת השלושים, היה אחד הכוכבים הגדולים ביותר של הכדורגל העברי בתקופת הישוב.

תיאור קריירה

חרל"פ הרחובותי החל לשחק כדורגל בעיר מגוריו. בתיכון עבר ללמוד בגימנסיה הרצליה בתל אביב, שם התחבר עם מספר שחקנים מקבוצת הנוער של אלנבי, ובהשפעתם החל לשחק במדי הקבוצה. ב-1927 בעקבות סכסוך עם מרכז מכבי, אליו הייתה קבוצת הנוער של אלנבי מסועפת, החליטו ראשי הקבוצה לעזוב את המרכז, ולהצטרף למרכז הפועל, ולהתאחד עם המסגרת הארגונית של הפועל תל אביב, כשהם מהווים למעשה את חוט השדרה של הקבוצה משלב זה והלאה.

קצת לאחר האיחוד עזב חרל"פ את הארץ לטובת לימודי הנדסה בבלגיה, ובשל כך החמיץ את הזכייה ההיסטורית בגביע המדינה הראשון ב-1928, אך בהשפעת מאורעות תרפ"ט החליט לחזור ארצה, ועם שובו חזר להפועל תל אביב. במהרה תפס חרל"פ מחדש את מקומו בהרכב האדומים, ובהצלחה רבה.

ב-1934 הפועל של חרל"פ זוכה באליפות המדינה, כשהפעם הוא שותף מלא בחגיגה. בגמר גביע המדינה מול היריבה העירונית מכבי ת"א, הקבוצה ממנה פרשו חרל"פ וחבריו רק שבע שנים קודם לכן, כבש חרל"פ את הראשון מבין שלושת שערי קבוצתו, בדרך לנצחון 3-2 וזכייה היסטורית בדאבל.

עוד שני אירועים ראויים לציון רשם חרל"פ באותה שנה, הראשון הוא לקיחת חלק באולימפיאדת הפועלים הבינ"ל בצ'כוסלובקיה, כחלק מנבחרת הכדורגל של הפועל ישראל, והשני הוא הופעת הבכורה של נבחרת ישראל בזירה הבינ"ל אי פעם, בה לקח חלק ופתח בהרכב, בתבוסה 7-1 במצרים במסגרת מוקדמות גביע העולם. חרל"פ הופיע גם בגומלין בישראל, ובכך סיים את הופעותיו במדי הנבחרת הלאומית, שלא שבה להתכנס עוד במהלך הקריירה שלו.

חרל"פ היה שחקן פיזי ברמה יוצאת דופן בכדורגל העברי באותם ימים. הוא היה חזק מאוד פיזית ואתלטי להפליא, וכמו כן היה מהיר בצורה יוצאת דופן. הוא היה גבוה מאוד, ולרוב בתצלומים קבוצתיים התבקש לשבת או לעמוד בשורה האחורית, זאת על מנת שלא יסתיר את חבריו או יאפיל עליהם בתצלום, וכמתבקש היה בעל משחק ראש נהדר. בנוסף לכדורגל, לקח חרל"פ חלק גם במספר ענפי אתלטיקה, והתחרה בהם במסגרת כינוסי הפועל הראשונים.

חרל"פ המשיך בהפועל עונה נוספת, וזכה עם הקבוצה בעוד תואר אליפות אחד ב-1935, לפני שפציעה במיניסקוס בברך אילצה אותו לקצר את הקריירה במדים האדומים. אחרי שהתאושש מהניתוח חזר לשחק כדורגל למשך תקופה בהפועל רחובות, הפעם כמגן, עד לפרישתו הסופית מהענף.

קישורים חיצוניים

גלרית תמונות