גביע אסיה

מתוך ויקיפועל
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ליגת אסיה הוא מפעל כדורגל בינלאומי שנתי שבו מתחרים המועדונים המצליחים ביותר באסיה. בשנת 1971 הפסיקו הקבוצות הישראליות להשתתף במפעל. המפעל עבר מס' גלגולים במהלך שנותיו: בין השנים 1967-1971 נקרא המפעל טורניר הקבוצות האלופות של אסיה (בכל אחד מ- 4 הגמרים של גלגול זה שיחקה קבוצה ישראלית, בשניים מהם לקחה חלק הפועל ת"א). בין השנים 1986-2002 נקרא הטורניר "אליפות אסיה לקבוצות". החל מעונת 2003 המפעל מתנהל בצורת ליגה (בדומה לליגת האלופות האירופית) ונקרא "ליגת האלופות של AFC".

הפועל בגביע אסיה

ללוח המשחקים המלא של הפועל בגביע אסיה ראה לוח משחקים בגביע אסיה (כדורגל)
הפועל תל אביב השתתפה פעמיים בגביע אסיה והייתה לזוכה בטורניר הראשון בהיסטוריה בעונת 1966/67, משחק הגמר נגמר בתוצאה 2:1 נגד סלניור ממלזיה (כבשו דני בורסוק ויעקב רחמינוביץ'). יש לציין שזה היה משחקה הראשון של הפועל במפעל, בעקבות פרישתן של הקבוצה האיראנית וההודית מהמפעל שהובילה להעפלה אוטומטית של הפועל בכל השלבים.

כעבור 2 עונות הפועל השתתפה שוב במפעל והגיע עד לגמר בוא הפסידה 2-1 לטאג' האיראנית (יחזקאל חזום הבקיע להפועל, האיראנים הפכו עם שער ניצחון בדקה ה- 92) שלמעשה היה גם ההפסד היחיד של קבוצה ישראלית בגביע אסיה.

גביע אסיה הנעלם של הפועל

בקיץ 2022 פורסם כי הגביע בו זכתה הפועל מוצב למכירה פומבית עם סכום התחלתי של 1,000 דולר. הדבר עורר זעם אצל האוהדים ובעיקר שחקני העבר שזכו בגביע על גביע כה משמעותי שנעלם, ככל הנראה בתקופת ההסתדרות שם נעלמו עוד גביעים ששוחזרו בתקופת קבוצת תאומים. ב1 ביולי 2022 הודיע הבעלים לשעבר אמיר כבירי כי רכש את הגביע שיישאר אצלו תמורת 5,000. לאחר הרכישה, מסר כבירי את הגביע למספר שחקני עבר שזכו בגביע [1].

קישורים חיצוניים