יוסי זאנה

Svg2raster.jpeg
יוסי זאנה
כינוי סו אלן
מספר בהפועל 5
תפקיד בלם
תאריך לידה 15/07/1957
מועדוני נוער מכבי נתניה
מועדונים כשחקן מכבי נתניה, הפועל ת"א,בני יהודה
מועדונים כמאמן
הופעות 215 (שער אחד)
שנים 10


יוסי זאנה (נולד ב-15 ביולי, 1957), הבלם שגדל במחלקת הנוער של מכבי נתניה, היה בשנות ה-80 אחד השחקנים הדומיננטיים והחשובים ביותר של ההגנה הקשוחה של הפועל תל אביב, קבוצת העשור.

זאנה, יליד חדרה, החל לשחק כדורגל בקבוצת הנוער של מכבי נתניה, והשתלב בקבוצה הבוגרת בסוף שנות ה-70. זאנה זכה לקחת חלק בעונת ה'טרבל' של נתניה ב-1978, בה זכתה הקבוצה בדאבל הישראלי ובאינטרטוטו. כשלא הצליח להשתלב בהרכב, עבר לעונה אחת בבית"ר ירושלים, אחריה החליט דוביד שוויצר, מאמן הפועל תל אביב, כי הוא רוצה את זאנה בקבוצה שלו, וכך החל סיפור אהבה של עשר שנים בין זאנה לבין המועדון האדום.

זאנה השתלב במהירות בקו האחורי של הפועל ת"א לצידם של גבי לסרי,נמרוד דרייפוס ויעקב אקהויז, כשביחד הם מהווים את אחת מחוליות ההגנה הטובות בליגה בראשית שנות השמונים, אם לא הטובה שבהן. כבר בשנתו השנייה בקבוצה, ב-1981, זכו זאנה והפועל באליפות המדינה, כשבכך הם שוברים בצורת בת 12 שנים בהן לא זכה המועדון בתואר האליפות. זאת הייתה רק סנונית ראשונה בדרך לאביב חדש למועדון, שהיה הדומיננטי ביותר בארץ באותו עשור בו לבש זאנה את החולצה האדומה. ב-1986 ו-1988 זכו זאנה והפועל בעוד שתי אליפויות מדינה, וב-1983 הם מוסיפים גם את גביע המדינה לארון התארים שלהם. בנוסף מעפילים זאנה והפועל לגמר הגביע גם ב-1981, 1982, ו-1988, וכמו כן גם זוכים בגביע אלוף האלופים ב-1981.

זאנה, שזכה לכינויו 'סו אלן' מפיו של אריה בז'רנו על שמה של הדמות המפורסמת מהסדרה 'דאלאס' בשל יופיו ושיערו הארוך, היה על המגרש הכל חוץ מדוגמן. זאנה, כמו רבים וטובים מבלמי שנות ה-80 היה שחקן פיזי וקשוח מאוד, ובעל סגנון משחק נוקשה. היה לו משחק ראש טוב ומיקום מצוין בהגנה.

למרות יכולתו המצוינת במדי הפועל תל אביב וחרף הישגיו הרבים, לא זכה זאנה מעולם לקבל קרדיט ראוי במדים הלאומיים, אותם זכה ללבוש בשלוש הזדמנויות בלבד: פעמיים במסגרת הטורניר הקדם אולימפי ב-1984, ופעם אחת נוספת במשחק ידידות מול מלטה ב-1989. עובדה זאת נבעה בין היתר מחוסר המזל שליווה את זאנה, שנטה להיפצע כל אימת שזכה לזימון לנבחרת.

זאנה שותף גם לאקורד הסיום הצורם לעשור המופלא של שנות ה-80, כשב-1989 היה חלק מהקבוצה שלראשונה בתולדות המועדון ירדה לליגה הארצית. בניגוד לרוב שחקני הסגל, בחר זאנה שלא להמשיך בקבוצה גם בליגה השנייה, והצטרף יחד עם משה סיני לבני יהודה. השניים זכו להוביל את קבוצתם החדשה לזכייה באליפות המדינה היחידה בתולדותיה, תואר שהיה האחרון בקריירה המפוארת של זאנה, שבסיום העונה החליט לתלות את הנעליים.

מאת אדם אלי, האתר הרשמי

קישורים חיצוניים

גלרית תמונות