שמעון מזרחי

מתוך ויקיפועל
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שמעון מזרחי הינו יו"ר מכבי ת"א (כדורסל) מאז 1969. נחשב בעיני רבים מאוהדי הפועל ואוהדי קבוצות אחרות בארץ כאיש חזק ודורסני אשר לא בוחל בשום אמצעי על מנת לקדם את מכבי ואחד האחראים למצבו הקטסטרופלי של ענף הכדורסל.

חייו האישיים

נולד ב-1940 בארץ ישראל. ב-1958 גויס לצה"ל ושימש כחוקר במשטרה הצבאית. מאוחר יותר למד עריכת דין. נחשב אחד מעורכי הדין הבכירים בארץ בנושא דיני תחבורה.

עדות שקר

ב-1979 הואשם בהדחה לעדות שקר. בגלל שביתת עורכי הדין באותה שנה, נאשמים בעבירות קלות זוכו אוטומטית, והוא ביניהם. מזכיר בית משפט ושופט שלהם נתן טובות הנאה הודחו מתפקידם, ועליו נגזרה השעייה על תנאי מתפקידו כעו"ד. בנוסף קיים נגדו תיק נוסף ובו נחשד שהיה מעורב בהנפקת תעודות מזויפות לגיורגי רזטסוב.

פרשת גל בק

בשנת 2015 נחשפה בערוץ 1 פרשת גל בק, שבמרכזה הטענה כי חקירת דריסתו למוות של רוכב הקטנוע בן ה-16 גל בק ב-9 ביולי 2005 שובשה ונסגרה בתוך זמן קצר בנסיבות מושחתות. שמעון מזרחי ייצג את הנהגת הדורסת שני פלטי.

מזרחי והכדורסל

יום הזיכרון לחללי צה"ל

במהלך השנים קידם מזרחי את הקונצנזוס לפיו מכבי ת"א מייצגת את מדינת ישראל כולה במשחקיה בחו"ל. למרות זאת שיחקה מכבי בפאריס במסגרת הפיינל פור ב-1991 נגד ברצלונה במשחק שהתנהל ברובו במהלך יום הזיכרון לחללי צה"ל. להגנת מכבי טען מזרחי כי בפאריס יום הזיכרון מתחיל מאוחר יותר.

השפעה על שחקנים, שופטים ומאמנים

מזרחי היה מעורב לאורך השנים בתקריות רבות הקשורות לכוכבי יריבותיה של מכבי.

בארי לייבוביץ'

בעונת 1968/69 הגיע בארי לייבוביץ' להפועל. לייבוביץ' נחשב עד היום מגדולי השחקנים בישראל, ובאותן שנים היו מכבי והפועל שוות כוחות במאבקן על האליפות. מזרחי שלח מכתב לפיב"א בטענה שיש לאסור על לייבוביץ' לשחק עקב עברו המקצועני בליגת האי.בי.אי האמריקאית. בעקבות המכתב שלחה פיב"א תגובה לפיה נאסר על בארי לשחק, בהודעה שהגיעה זמן קצר לפני דרבי שהיה אמור להתקיים בין שתי הקבוצות, ובכך לא רק נוטרל כוכבה של הפועל אלא גם הופרעו בצורה משמעותית הכנותיה של הפועל למשחקיה שכללו כמובן את לייבוביץ'.

ראדיסאב צ'ורצ'יץ

בעונת 1998/99 היתה להפועל ירושלים בהדרכתו של אפי בירנבוים קבוצה חזקה יותר מזו של מכבי תל אביב. ירושלים סיימה במקום הראשון את העונה הסדירה וזכתה ביתרון הביתיות בסדרה מול מכבי

שליח פיצה שהגיע לביתו של מוני פנאן, מנהל מכבי, באחד הימים שלפני סדרת הגמר, הופתע לגלות שם את ראדיסאב צ'ורצ'יץ, ששיחק בעבר במכבי והיה הכוכב הגדול של ירושלים באותה עונה. הדבר יצא לתקשורת ערב סדרת הגמר, מה שהביא למשבר אמון קשה בין ירושלים לצ'ורצ'יץ' וכתוצאה מכך להפסד בסדרה.

ייבוש כוכבים ישראלים

לאורך השנים החתימה מכבי לעיתים רבות שחקנים מובילים בליגה וייבשה אותם על הספסל. בין הדוגמאות הבולטות היו כוכבה של הפועל ר"ג בשנות השבעים חנן קרן, יואב ספר ותומר שטיינהאור בשנות התשעים, ולאחרונה אלישי כדיר כוכבה של הפועל גלבוע/גליל אשר ביקש להשתחרר זמן קצר לאחר שהבין שלא מתכוונים כמעט לשתפו.

פיתוי יריבים במהלך הפלייאוף

בשנות השמונים נבנתה בהפועל קבוצה חזקה, הרבה אודות לכוכב לבאן מרסר, אחד הסנטרים הטובים באירופה. לפני סדרת גמר הפלייאוף בין שתי הקבוצות בעונת 1987/88 הוחתם מרסר על חוזה במכבי. החוזה הותנה בהשתתפות של מכבי בגביע האלופות (באותן שנים רק אלופת ישראל היתה מעפילה למפעל, ללא שריונים). בסדרת הגמר עצמה הפסידה הפועל בצורה צמודה, בין השאר בעקבות ריבאונד מכריע שלקח קוין מגי ממכבי מעל מרסר.

הדבר חזר על עצמו בעונת 2003/04. יניב גרין, אז אחד מכוכביה הגדולים של הפועל, התעלה על עצמו בכל אחד מהדרבים באותה עונה. לקראת סדרת גמר הפלייאוף בין שתי הקבוצות סיכמה מכבי עם גרין על חוזה לעונה הבאה. בסדרה עצמה היה גרין חלש מאד, והפועל הפסידה 0-3 בסדרה ללא תנאי.

השפעה על שופטים

במשך שנים לקחה איתה מכבי שופטים לטורנירים ידידותיים שלה בחו"ל ודאגה להם לאירוח. רבים בענף סבורים כי הדבר יצר אפקט פסיכולוגי על השופטים.במשחקים משנות ה-80 של מכבי באירופה אף ניתן לראות שופטים היושבים על ספסל הקבוצה במשחקים בחו"ל.

חוסר ספורטיביות

חוסר נייטרליות

מאז שנות השבעים, כמעט ללא הפסקה, חצי גמר וגמר הגביע נערכו ביד אליהו, אולמה הביתי של מכבי ת"א. החל מאמצע שנות ה-2000 גם הפיינל פור הישראלי נערך באותו אולם. זאת למרות טענות ברורות על חוסר הנייטרליות והיתרון הברור שהדבר מקנה לאלופה הנצחית.

שיטת הליגה

שיטת הפלייאוף הונהגה בליגה בסוף שנות השבעים, ולאחר מספר שנים בהן הייתה קרובה מכבי ת"א לאבד את האליפות ערער מזרחי על קיום השיטה לאיגוד הכדורסל במרץ 1982 בטענה כי מדובר בשיטה בלתי ספורטיבית אשר נועדה לפגוע בקבוצתו. שנים לאחר מכן עם הנהגת הפיינל פור ב-2006 שוב התלוננה מכבי ת"א כי השיטה אינה ספורטיבית ומיועדת אך ורק לפגוע בה, זאת למרות שהצביעה במנהלת הליגה בעד השיטה לאחר שהובטח לה כי המנהלת תתמוך בשריונה ליורוליג.

נטרול כוכב היריבה

מוטי ארואסטי היה רכזה של מכבי בתחילת שנות השמונים ונחשב שחקן נשמה אך מעוט כישרון. מייק לארגי היה אחד מהפאוור פורוורדים הטובים ששיחקו בארץ ושחקן מפתח בהפועל. במהלך סדרת גמר הפלייאוף של 1984/85 הובילה הפועל לקראת סיום המשחק השני ב-8 הפרש. אז התנפל ארואסטי ללא סיבה על לארגי, ההתנפלות הפכה לתיגרה ושניהם הורחקו. הפועל הפסידה במשחק ולבסוף את הסידרה כולה.

הספסל של מכבי

במהלך דרבי ליגה ב-1981 הובילה מכבי בנקודה שניות לסיום. זיסמן רכז מכבי איבד את הכדור . לייבובי'ץ בא להוציאו מהצד, והבחין בדני ברכה חופשי מתחת לסל. לייבוביץ' ניסה למסור לו על מנת שיקלע סל נצחון קליל. חבר הנהלת מכבי אמנון אבידן שישב מאחוריו חטף מידיו את הכדורל. השופטים לא התערבו, הנהלת מכבי שכנעה את המזכירות לא לשרוק לטכנית, והחזירו לבארי את הכדור אחרי שמכבי התארגנה בהגנה. בהוצאת החוץ הבאה החטיא נחמיאס את הזריקה ומכבי ניצחה.

שוגר ריי ריצ'רדסון

בערוב ימיה של הפועל ר"ג, כדי להציל אותה מירידה ופירוק, הביאו מה-NBA את מייקל ריי ריצ'רדסון, כוכב NBA ששיחק בהרכב הראשון של נבחרת המזרח ב-ALL STAR ועף מה-NBA על סמים. שוגר ריי טען שהוא נקי מסמים ואברהם חמו, אז קצין משטרה בכיר ומאמן ר"ג ערב לו. מזרחי חשש שר"ג, קבוצה חזקה באותם ימים, תחזור לאיים על ההגמוניה הצהובה, פנה לפיב"א וזו אסרה על הכוכב לשחק בר"ג בגלל הסתבכויות העבר שלו עם סמים. שנה מאוחר יותר שיחק מייקל באיטליה. ר"ג ירדה ליגה והתפרקה.

"תחזיקו אותי"

ב-1987 יכול היה לשחק רק זר אחד בכל קבוצה. למכבי היו שניים: לי ג'ונסון וקווין מגי. שימון אמר שאם לא יאשרו למכבי שני זרים היא תקים ליגה משלה. לבסוף שונה התקנון בהתאם.

דיווחים על פסקי הזמן של היריב

במהלך סדרת הגמר בין מכבי תל אביב להפועל ירושלים ב-1999 נהג דיוויד בלאט, שישב בביתו וצפה בסדרה דרך הטלוויזיה, להעביר דיווחים מפסקי הזמן של הפועל ירושלים לפיני גרשון מאמן מכבי.

תקשורת צהובה

  • בתחילת שנות התשעים, הורו גורמים במכבי למחלקת הספורט ברוממה של הערוץ הראשון לפטר את הפרשן אריה מליניאק בגלל שלא הראה מספיק אהדה למכבי במהלך שידורי המשחקים. במקומו מונה טל ברודי, כוכבה לשעבר של מכבי.
  • אולסי פרי כוכב מכבי ת"א בשנות השבעים היה מכור לסמים. כאשר לא הגיע למשחק מכריע טען מזרחי כי הוא לא מרגיש טוב, וניצל את קשריו בתקשורת כדי להשתיק את הסיפור.

פרס ישראל

במרץ 2011 הוכרז כי שמעון מזרחי זכה בפרס ישראל. כל זאת למרות תרומתו כאמור להרס ענף הכדורסל בישראל, ופעולות שוחד שונות. בדיעבד התברר כי הממליץ לועדת הפרס של משרד החינוך, כמו גם העומד בראשה, היה שחקן העבר של מכבי טל ברודי המצוי בניגוד אינטרסים עקב היותו במקביל חבר בדירקטוריון מחלקת הכדורסל של מכבי ת"א. מזרחי כמובן הכחיש זאת, למרות הודאתו של ברודי בדבר, וזמן קצר לאחר הודאת ברודי נמחק שמו מרשימת חברי הדירקטוריון באתר מכבי ת"א

ציטוטים מפורסמים

"סתמנו את הפיות לעוכרי ישראל בעזה, בויטוריה, ובאוסישקין" ~ אחרי ניצחון במשחק מכריע מול טאו ויטוריה ב-2004

ראו גם

קישורים חיצוניים

פרס ישראל