2023/24/סיכום עונה (כדורסל)

מתוך ויקיפועל
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הקודם:
סיכומי עונה
הבא:
2023/24


עונת 2023/24
בעלים 51% עופר ינאי, 30% אבי זיידנברג, 19% הפועל אוסישקין
מאמן דני פרנקו
אולם ביתי דרייב אין
ליגה ליגת העל בכדורסל
מפעל אירופי יורוקאפ
חברת הלבשה ריבוק
נותני חסות קבוצת שלמה


שיטת המשחקים

ליגה

13 קבוצות הליגה מתחרות ביניהן ב-2 סיבובים מלאים של 12 מחזורים כל אחד. בסיומם הליגה מתחלקת לבית עליון (מקומות 1-6) ובית תחתון (מקומות 7-13). בכל בית מתקיים סיבוב משחקים נוסף (ניקוד קודם נשמר), בו סדר המשחקים והביתיות נקבעים מראש לפי מיקומי הקבוצות בתום העונה הסדירה. המדורגת אחרונה בתום הבית התחתון נושרת לליגה הלאומית ו-8 הקבוצות במקומות הראשונים נפגשות ביניהן (מקום 1 נגד מקום 8 וכן הלאה) לסדרת רבע גמר של הטוב מחמישה משחקים עם ביתיות מתחלפת לסירוגין. המנצחות בסדרות מעפילות לסדרות חצי-גמר וגמר של הטוב משלושה משחקים.

גביע המדינה

שמונת המקומות הראשונים בתום הסיבוב הראשון בליגה הסדירה, ממשיכים לרבע גמר גביע המדינה.

יורוקאפ

הטורניר עם 20 קבוצות, כאשר שלב הבתים מחולק לשני בתים של 10 קבוצות בשיטת משחקי בית-חוץ.

ששת המקומות הראשונים מעפילים לנוק אאוט - שתי הראשונות ישירות לרבע הגמר והשאר לשמינית, שכל שלב הוא על משחק אחד בלבד.

חצי הגמר והגמר ייערכו בשיטת הטוב מ-3 משחקים.

מהלך העונה

מבנה הבעלות החדש קיץ 2023

הכנות לעונה. בהפועל אספו מהר את השברים מסיום העונה הקודמת שנגמרה כמעט בתואר ראשון כקבוצת אוהדים, ופעלו במהירות לסגור את הסגל הישראלי עם הארכות חוזים לגיל בני ועידן זלמנסון, שהצטרפו לטימור וגינת שחתומים לעונה הקרובה. בתאריך 26/6/2023 הפועל פירסמה כי כל המנויים לליגה ולאירופה אזלו - שנה שנייה ברציפות, לצד ביקוש שיא לעוד כרטיסים ומנויים.

הפועל שלמה תל אביב. המועדון הודיע כי קבוצת שלמה, אשר נותנת חסות על שם האולם הביתי עד לשנת 2025, יהיה הספונסר הראשי של המועדון לחמש השנים הקרובות ויהיה בסכום כספי הגדול בהיסטוריה של הפועל - 1.2 מיליון ש"ח כל עונה והקצאת רכבים לשחקני הקבוצה. [1] הספונסר הראשי בעונה החולפת 'ויגן פרנדלי' יהיה מעתה ספונסר משני בשלוש השנים הקרובות.

בדרך לעידן חדש בבעלות פרטית? ה-19 ביולי 2023 עתיד להיזכר כיום היסטורי בהפועל תל אביב כדורסל. המועדון הודיע כי הוועד המנהל הגיע לסיכום בין יו"ר המועדון רמי כהן [2] והמשקיע אבי זיידברג לבין איש העסקים ובעלי חברת נופר אנרגיה עופר ינאי כי האחרון ירכוש 51% ממניות הקבוצה, לצד 31% של זיידברג וכ-19% לעמותת הפועל אוסישקין, במהלך שיזרים מיידים לקופת המועדון 30 מיליון ש"ח מצד ינאי והשקעה של עשרות מיליוני שקלים נוספים בשנים הבאות מצד ינאי וזיידברג. במהלך הובהר כי הסיכום יופעל רק לאחר אישור חברי העמותה, שיצטרכו להצביע האם לעבור לבעלות פרטית אחרי 16 שנה כמועדון אוהדים. בפוסט שהעלה ינאי ציין כי הוא מתרגש לקראת האתגר הבא ומחובר להיסטוריית המועדון והקהל [3] ובהמשך היום פורסם כי המגעים התנהלו כשנתיים, כאשר בעונת 22/23 פעל ינאי רבות מאוחרי הקלעים וסייע בהבאתם של תומר גינת וצ'יף אונואקו [4].

החתמות נוצצות בדמות שחקני יורוליג. הפועל החתימה את קייל אלכסנדר מולנסיה הספרדית שהעדיף את הפועל על פני באיירן מינכן וחתם לעונה ואת ג'ון הולנד שחתם לשנתיים תמורת 275 אלף דולר לעונה ומגיע מהכוכב האדום בלגרד. לאחר מספר ימים הוחתם גם בראיין אנגולה שכיכב בטורקיה וכבר חתם פעמיים במכבי ת"א, אך עקב "בעיות בלב" לטענת היריבה העירונית, הם חזרו מהסיכום עם השחקן.

ברוב מוחץ, המועדון חוזר לידיים פרטיות. אחרי 16 שנים של מועדון אוהדים, חברי העמותה אישרו את מבנה הבעלות החדש. בהצבעה שנערכה בקרב חברי העמותה השתתפו 2116 מצביעים שהינם 85.91% מכלל בעלי זכות ההצבעה. בתום ספירת הקולות התברר כי חברי העמותה החליטו, ברוב של 86.81%, לאשר את הסכמי ההתקשרות בין העמותה לבין עופר ינאי ואבי זיידנברג. תקציב הקבוצה בעונה הקרובה יעמוד על 25-30 מיליון ש"ח - שיא כל הזמנים של הפועל תל אביב. במכתב מיוחד לאוהדי הקבוצה, כתב יו"ר המועדון רמי כהן כי "אני יודע שעל הגב שלי לקחתי סיכון גדול, להביא את העסקה הזאת שאני מאמין בה מאוד. ועשיתי את זה בין היתר כי קיבלתי מכולכם את ההרגשה המדהימה שאתם סומכים עלינו וכולכם יודעים שגם אם לא הייתה עולה העסקה על הפרק הפועל תל אביב הייתה ממשיכה לחיות ולהילחם, כי כאלה אנחנו." [5], עופר ינאי ציין בפוסט מיוחד ש"שמעתי הרבה את הביטוי "לחבורה המופלאה שנקראת קהל אוהדי הפועל, כבוד גדול עבורי שקיבלתם אותי אליכם. אתם הקהל הטוב במדינה ומגיעה לכם הקבוצה הטובה במדינה. אני אמות הפועל", ההמלצה שלי היא לחכות עם זה - אתם תרצו לראות את מה שהולך לקרות עכשיו" [6]

מתחילים באימונים עם סגל חסר והחלטת בין דין שערורייתית. בשלני אוגוסט הקבוצה החלה את אימוניה בסגל חלקי, עקב פציעות של גינת והורד שיחזרו במהל ספטמבר ושהות שלושה מהזרים עם נבחרותיהם באליפות העולם (אנגולה, אלכסנדר והולנד). לצד זאת, בית הדין של איגוד הכדורסל קבע סופית את עונש המועדון עקב אירועי סדרת דרבי גמר הפלייאוף אשתקד, עם החלטה של שני משחקי ליגה ראשונים ללא יציע 1, וכן משחק הדרבי ללא יציע זה. [7] הדבר עורר את זעמו של היו"ר רמי כהן כנגד ההחלטה [8]

סגל חסר בטרום עונה, פיצוץ משחק הדרבי שמוביל לתמיכה רחבה בספורט הישראלי וניצחון במחזור הראשון ביורוקאפ. הפועל סיימה את משחקי טרום העונה שלה בה הציגה יכולת טובה לצד מספר שחקנים חסרים (הולנד ואלכסנדר חזרו מאליפות העולם) וסיימו את טורניר ווינר תל אביב בזכייה לאחר ניצחון על הפועל ירושלים. בגביע ווינר סל רבע הגמר שוחק מול רמת גן שהציגה משחק משובח שלא הספיק לניצחון על הפועל. אל חצי הגמר הגיע הפועל למשחק דרבי בדרייב אין, יומיים אחרי משחק הדרבי בכדורגל בו מכבי הביסה את האדומים. כוננות גבוהה והזויה של משטרת ישראל הובילה למגנומטרים בכניסות, בידוק קפדני ולא פופורציונאלי ודרישה שעתיים לפני המשחק להצגת תעודות זהות של אוהדים בכניסה - דבר המנוגד לחוק וזאת לאור טענה של המשטרה למידע מודיעיני של מספר זעום של אוהדים שהורחקו ומתכוונים להגיע למשחק. לאחר שדרישת הנהלת הפועל אל המשטרה ומנהלת הליגה להסיר את המגבלות לא התקבלה, המועדון הודיע כי לאור סולידריות הקבוצה לא תעלה למשחק ותספוג הפסד טכני. הדבר התקבל באהבה אצל כל אוהדי הקבוצה וגרם לרוב קבוצות הספורט בארץ וארגוני האוהדים להתייצב לצד הפועל סל תחת הכותרת "אין ספורט בלי אוהדים".

חמישה ימים לאחר הפארסה, הפועל עלו למשחק הראשון ביורוקאפ במשחק ביתי מול אולימפיה לובליאנה, הציגו יכולת מרשימה וניצחו 73:100. ב-8 באוקטובר הפועל הייתה אמורה לפתוח את ליגת העל במשחק בית מול גליל עליון...

מלחמת חרבות ברזל. מתקפת פתע של ארגון הטרור חמא"ס על דרום הארץ גובה את חייהם של 1,400 ישראלים ואלפי פצועים ומובילה את מדינת ישראל למלחמת חרבות ברזל. עשרות מאוהדי הקבוצה נרצחו ומאות נפצעו, מועדוני הכדורסל והכדורגל וקהילת האוהדים חיבקה את המשפחות השכולות וליוותה את הפצועים ומשפחות המפונים. הדבר הוביל לביטול זמני של מפעלי הספורט בארץ, ורק הקבוצות המשתתפות במפעלים האירופאיים המשיכו במשחקים רשמיים. המועדון הוציא את השחקנים הזרים לחו"ל, שם חברו אליהם שאר אנשי המועדון למשחקי היורוקאפ שהיו בסימן הזדהות וזיכרון לאוהדים הרבים שנפלו. השחקנים רשמו את שמות הנופלים על הנעליים, דבר שריגש את האוהדים והמשפחות השכולות.

הקבוצה רשמה חמישה משחקי חוץ רצופים ביורוקאפ, הודות להנהלת המפעל והקבוצות שהסכימו להחליף ביתיות. הפועל פתחה חזר עם שלושה ניצחונות רצופים בונציה, המבורג ולונדון, אך כשלה מול פאריז במשחק על המקום הראשון בבית ומול פרומתיי האוקראינית שאירחה בריגה לאור המלחמה במדינתם מול רוסיה. לצד המשך המלחמה בארץ, נקבע כי האולם הביתי של הפועל באירופה יהיה היכל פיוניר בבלגרד, שהפך גם לביתם של מכבי ת"א והפועל י-ם.

בצל המחלמה - מתחילים את הליגה בדצמבר תחת הגבלות קהל. מנהלת הליגה הודיעה על חזרת המשחקים עם מגבלה חלקית בכל אולם ומשחקים רק באזורים ירוקים [9]. לאור החלטת פיקוד העורף על כניסת 1000 צופים למשחקי הבית של הפועל, הודיע ארגון אולטראס הפועל כי הארגון לא יגיע למשחקים הביתיים [10]

חולצה מיוחדת לנרצחי חרבות ברזל

שיאים עונתיים

סגל השחקנים

ראו גם

קישורים חיצוניים