היכל הספורט יד אליהו

מתוך ויקיפועל
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יד אליהו בזמן משחק "ביתי" של הפועל, 2006
היכל הספורט יד אליהו
כינוי יד אליהו, יד ושם, נוקיה, נוקיהו
מיקום רחוב יגאל אלון 51, תל אביב
נפתח 1963
בעלים עיריית תל אביב-יפו
מפעיל היכלי הספורט תל אביב-יפו
משטח פרקט
קבוצות ביתיות מכבי תל אביב
מספר מושבים 10,383

היכל הספורט יד אליהו הוא אולם כדורסל בתל אביב. עקרונית בבעלות העירייה, בפועל משמש בעיקר למשחקיה של מכבי תל אביב המשתמשת בו כרצונה בתעריפים נמוכים[1].

תיאור מגרש

נפתח במקור כמגרש פתוח ללא קורת גג. במגרש הישן, שהיה מרוצף באריחים, היו כ-5,000 מקומות ישיבה על יציעי בטון (המהווים כיום את גוש המושבים התחתון). בסוף שנות השישים, עבר שיפוץ יסודי ונוספו יציעים לעוד כ-5,000 איש והמגרש הפך לאולם סגור.

בין 2005 ל-2007, עבר ההיכל שיפוץ אדריכלי רחב היקף שכלל הרחבה של קירות, הוספת כאלף מקומות ישיבה ו-24 תאי צפייה והוספת חנויות ומסעדות בשטחו, מרבית השיפוץ במימונה של חברת NOKIA ובתמורה שונה לעשר שנים שמו הרשמי של ההיכל הציבורי לשמה של החברה. במהלך השיפוץ נוספו תאי צפייה ומכבי תל אביב קנתה את רובם.

הפועל במגרש

הקהל האדום ביד אליהו, 1/2 גמר הגביע 2011

עד 1975 שימש האולם פעמים רבות למשחקים ביתיים של הפועל, כאשר המגרש הפתוח באוסישקין שהיה מיושן ובעל קיבולת נמוכה שימש בעיקר למשחקים לא מושכי קהל.

באמצע שנות השבעים נאסר לשחק עוד במגרשים פתוחים והפועל נאלצה לנטוש את המגרש הישן באוסישקין, והחלה לבנות בצמוד לו את אולם אוסישקין. במהלך בנייתו שימש האולם באופן זמני כמגרשה הביתי של הפועל בשנים 1975-1980. עם זאת האולם תמיד זוהה כאולמה הביתי של מכבי, בעיקר עקב משחקיה בגביע אירופה לאלופות, אך גם מאחר ובמידה רבה מכבי עשתה בו כבשלה[2].

במהלך השנים גם לאחר בניית אוסישקין העבירה הנהלת הקבוצה משחקים רבים לאולם, למורת רוחם של האוהדים, כדי להגדיל רווחים מכמות הכרטיסים הגדולה שניתן למכור. הדבר עלה להפועל בדרבים לא מעטים ואף באליפויות בשנות השמונים כאשר הועברו משחקים מכריעים על התואר.

לאחר הריסת אולם אוסישקין ב-2006 הודיע שאול אייזנברג בעלי הקבוצה כי בכוונתו לעבור לשחק ביד אליהו. תמורת הריסת האולם הציעה העירייה שווה כסף של דמי שימוש ביד אליהו לשנתיים. הפועל נטשה את אוסישקין לטובת יד אליהו, ושלא במפתיע הקבוצה כמובן לא עמדה בעלויות המעבר. האוהדים סירבו לבוא למשחקים באולמה הביתי של היריבה השנואה וב-2007 לאחר שירדה הקבוצה מרצונה לליגה השניה הפסיקה לשחק הקבוצה ביד אליהו.

דרכי הגעה

רכב

הכי פשוט לרדת מאיילון במחלף לה-גארדיה לכיוון מזרח, ולנסוע לאורך לה-גארדיה. האולם לאחר כקילומטר מצד שמאל. ישנם מגרשי חנייה רבים בתשלום מסביב לאולם, לחילופין ניתן לנסות לחנות ברחובות השכונה בחינם (ובמרחק הליכה קצר).

רכבת

ניתן לרדת בתחנת רכבת השלום, לצאת לכיוון דרך השלום, לפנות שמאלה ולאחר כמה עשרות מטרים לפנות ימינה ברחוב יגאל אלון. הולכים ברגל עד שרואים את האולם מצד ימין.

אוטובוסים

קישורים חיצוניים