המאבק נגד האחים ניסנוב

מתוך ויקיפועל
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ערך זה מתאר מחאת אוהדים בקיץ 2022 של חלקים נרחבים בקהל נגד -בעלי מחלקת הכדורגל דאז.

רקע

קבוצת ניסנוב תפסה את הבעלות ברגע האחרון לאחר פירוק הקבוצה. הבעלים החדשים לא הצליחו למנוע את ירידת הקבוצה לליגה השניה בפעם השניה בתולדותיה. למרות זאת המשיך הקהל להביע בהם אמון גם בליגה השניה ולאחר העליה. אך לאורך השנים חוסר ההשקעה הכספית בקבוצה הוביל לדשדוש במרכז הטבלה ומאבקי תחתית. כמו כן החלט לעלות טענות על ניהול חובבני וחוסר רצינות, ואף חוסר רצון, במהלכים למציאת רוכש בעל הון למועדון.

מהלך המחאה

לאחר סיום עונה מאכזב שכלל הפסד בדרבי שמנע מהפועל לתפוס את המקום ה-4 המוביל לאירופה, החלה הפועל להיערך לשנת ה-100 של המועדון. התרעומת כלפי הנהלת הקבוצה בשנים האחרונות, שקולות מחאה גוברים כלפיה נשמעו בבלומפילד כבר במשחקי סיום העונה, החלה להתבטא באופן משמעותי יותר במהלך הקיץ.

בתחילה הודיע דף הפייסבוק "מחזירים את הפועל" על חרם מנויים [1], אך זה הפך למשמעותי יותר עם הצטרפותו של ארגון אולטראס הפועל לחרם, כשבוע לאחר מכן [2]. בהודעת הארגון הוצבו כמה דרישות כלפי הנהלת המועדון, וביניהם הצבת תג מחיר לרכישת המועדון והשכרת צוות תיווך למכירתו. במקביל דווח כי זאב גרינברג חוזר לדירקטוריון [3].

בניסיון להרגיע את הרוחות, פירסמו בעלי הקבוצה הודעה [4] ובה הודאה כי עליהם להעביר את המושכות וכי מתקיימים דיאלוגים למכירת המועדון. כמו כן, בהודעה נכתב כי מסמך הכולל את המידע הפיננסי של המועדון יהיה זמין במשרדו של עו"ד רועי רוזן, עבור כל אדם שיתעניין באופן רציני בהשקעה במועדון. הודעה זו נענתה בצעדת מחאה מול ביתו של שרון ניסנוב [5] בטענה שהמסמך המבוקש אינו קיים וכן בביקורים נוספים של מבקשי המסמך במשרדו של עו"ד רוזן בשבוע שלאחר מכן [6]. בעקבות הביקורת הציבורית ושבוע לאחר הודעתו הראשונה, הודיע המועדון כי המסמך נמצא אצל עו"ד רוזן ופרטיו יימסרו למי שיפנה "בדרך המקובלת" [7].

למרות המחאה המתגבשת פתח המועדון מוקדם מהצפוי את מכירת המנויים (בליווי סרטון לרגל שנת ה-100 [8]) במחירים גבוהים מעונות קודמות [9]. במקביל ארגון האולטראס קרא פעם נוספת לאוהדי הקבוצה, שלא לרכוש מנויים [10]. כחלק משיווק המחאה כנגד ההנהלה יזם ארגון האולטראס מסע"ת עבור בעלי הקבוצה במסגרתה יגיעו למסור הודעה על מכירת הקבוצה [11]. במהלך הפגנת מחאה פורסמה הודעה בדבר עם הסכם שניתן דרך עורך הדין של המועדון רועי רוזן [12]. לאחר זמן קצר, החלו להישמע דיווחים בתקשורת על מו"מ לרכישת הקבוצה ע"י קבוצת אנשי עסקים אנגלית [13] וכי הוחלפו טיוטות בין הצדדים [14].

נובמבר 2022: הודעה דרמטית על חובות העבר והתעניינות רצינית ראשונה

ב-7 בנובמבר המועדון הודיע כי לאחר שנים של מאבק משפטי, בית הדין ה-CAS הודיע את כל תשעת החובות שהיו לקבוצה מלפני הפירוק ב-2017 שעמדו על כ-18 מיליון שקלים, מבוטלים. לפיכך, המודעון כעת נקי מחובות וכעת פותח את הדרך לרוכשים עתידיים. [15] במשחק מול בית"ר ירושלים הופיע ביציע איש עסקים אמריקאי שהביע רצון לקחת חלק מבעלות הקבוצה [16].

הפועל סיימה את הסיבוב הראשון עם הפסד כואב בחיפה 2:5, לאחריה הליגה יצאה לפגרת המונדיאל שנערכת לראשונה במדינת קטאר.

במהלך הפגרה, פורסמו כתבות רבות כי קבוצת ההשקעה האמריקאית מעוניינת לקחת את זכויות הניהול של המועדון, ועם ההשקעה הכספית לדלל את מניות הבעלים הנוכחיים. ב-13 בנובמבר פורסם כי שלושה מתוך ארבעת הבעלים - איציק ניסנוב, בועז תושב וזאב גרינברג, חתמו על מסמך בדיקת הנאותות של המתעניינים, בעוד שרון ניסנוב שסירב לחתום, מה שהוביל אותו לדבר עם כתבים רבים כנגד קבוצת הרכישה [17] וגרם לאוהדים לחזור ולהפגין מחוץ לביתו בסביון [18]. לאחר יממה פורסם כי לבסוף שרון ניסנוב השתכנע לחתום לאחר שהציגו בפניו נתונים אודות הסכומים אותם מתכוונים להשקיע במועדון מצד קבוצת הרכישה האמריקאית [19].