מחאה בעקבות הריסת אוסישקין

מתוך ויקיפועל
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המחאה על הריסת אולם אוסישקין היא המשכו של המאבק על אולם אוסישקין, שהסתיים בהריסת האולם ב2007.

שלט שנתלה על ידי אוהדים בבניין מחלקת השיט ביום השנה הראשון להריסת האולם.
מאבק על אולם אוסישקין

הפועל אוסישקין

אולי התוצאה החשובה ביותר מהריסת האולם הייתה התובנה הסופית כי להפועל תל אביב במתכונתה הנוכחית תחת בעלותו של שאול אייזנברג אין עוד תוחלת. על כן התכנסו מספר אוהדים, ביניהם מאור הראל, ליאור בן שי ויצחק "שחור" לוי מספר ימים לפני ההריסה והקימו קבוצה חדשה בשם הפועל אוסישקין. לקבוצה מונה כמאמן אורי שלף, והיא הוקמה במודל עמותת אוהדים. בסיום השנה הראשונה לפעילותה חברים בעמותה המנהלת את הקבוצה כ-700 אוהדים והיא העפילה לליגה א'. להרחבה ראו הפועל אוסישקין.

מחאה נגד חולדאי

המרדף המאורגן

גם לאחר הריסת אולם אוסישקין המשיכה קבוצה קטנה של אוהדים לרדוף את ראש העיר רון חולדאי, וזאת מתוך תחושת נקם על ההריסה וכן מתוך רצון למחות על התנהלות העירייה בפרשה. חלק מהאוהדים עשו זאת באופן מאורגן[1] ורודפים את חולדאי לאירועים ציבוריים שונים וישיבות המועצה ומביעים בהם את מחאתם על ההריסה.

מחאה ספונטנית

שלט מחאה במשחק מחלקת הכדורגל, 31.5.2008

בנוסף מתקיימות מדי פעם מחאות ספונטניות, בעיקר של תלמידי תיכון המסרבים ללחוץ את ידו באירועים שונים וקוראים קריאות מחאה על הרס האולם. כמו כן באופן קבוע במהלך משחקי קבוצת הכדורגל והכדורסל נקראות קריאות וקללות כנגד העירייה, רון חולדאי ושאול אייזנברג, וכן מונפים שלטים בגנותם.

יום השנה

ב-25 ביולי 2008 חל יום השנה הראשון להריסת האולם. בבוקר היום תלו אלמונים שלט על קיר מרכז השיט באוסישקין 3 עם אימרתו המפורסמת של יצחק "שחור" לוי "מי שלוקח את אוסישקין שאלוהים יקח אותו". השלט הורד תוך כשעתיים ע"י פקחי העירייה.

בערב אותו יום קיימו האוהדים טקס לציון שנה להריסת האולם. בעקבות בקשותיהם של אוהדים לא התקיים הטקס באיזור הגינה שהוקמה על חורבות אוסישקין. כ-200 אוהדים במועדון "סטודיו 49" בתל אביב, והקשיבו לנאומיהם של "שחור", רוני דניאל, נתי גרנאי ולירון תאני שהקריא את שירו של נתן אלתרמן "מיותר"[2]. הנואמים כולם הדגישו את חשיבות הקמת האולם מחדש וכן את חשיבות המשך התמיכה ביתר שאת בהפועל אוסישקין. כמו כן שרו משיריהם באירוע גבי ברלין ובועז בנאי. במהלך הערב הוקרן הסרט הקצר "כנגד כל הסיכויים" וכן הוקרנה דרישת שלום מטעם שחקן העבר של הקבוצה רדנקו דובראש שקרא גם הוא להקים מחדש את אולם אוסישקין. בנוסף נכחו באירוע גם ס.ראש העיר פאר ויסנר וח"כ דב חנין הידוע כאוהד הקבוצה, אשר התמודדו על ראשות העיר במערכת הבחירות בנובמבר 2008. במרחב הוירטואלי, אתרי אינטרנט המזוהים עם הפועל מציינים את יום השנה ע"י צביעת האתר בצבעים שחורים, או בציון מובלט של הנושא באתר.

מעורבות בבחירות

כמעט כל הרשימות האופוזיציוניות הכריזו על תמיכתן בהקמת אולם חדש להפועל בהקדם, וכי לדעתן הריסת אוסישקין הייתה טעות. בלטו בין השאר:

  • מפלגת התל אביבים בראשות רון לוונטל אשר ברשימתה נמנו גם אוהדי הפועל הידועים ארי שמאי וגל סוקולבסקי
  • רשימתו של יאיר צברי אשר טרם הכריז על פרישתו מהמירוץ עקב הסתבכותו בפלילים אף עשה טקס להנחת אבן יסוד לאולם חדש באוסישקין
  • אורן שחור אשר הכריז כי יבנה מחדש את אשר חולדאי הרס[3]
  • עיר לכולנו אשר חלק מפעיליה שיתפו פעולה עם מטה המאבק למען אוסישקין בעבר.

עיר לכולנו

סטיקר בעקבות הודעת התמיכה של אוהדי הפועל בדב חנין. תמונה: citydov.org

לקראת הבחירות לראשות עיריית תל אביב ב-11.11.08 החליטה קבוצה גדולה של אוהדי הקבוצה, וביניהם ארגון אולטראס הפועל לתמוך במועמדותו של דב חנין ורשימתו "עיר לכולנו". כחלק מתמיכתם השתתפו האוהדים בפעולות הסברתיות כחלק מהקמפיין.

התמיכה באה לאחר פגישות שקיימו נציגי האוהדים עם רשימות שונות שבסופן החליטו לתמוך בחנין בין השאר עקב הזדהות עם מדיניותו הדוגלת בשיתוף התושבים בתהליכי קבלת ההחלטות בעיר, וכהמשך טבעי לשיתוף הפעולה עם רבים מחברי רשימת "עיר לכולנו" אשר הביעו תמיכה באוהדים במאבק על אולם אוסישקין וחלקם אף שיתפו עם מטה המאבק בהפגנה כלל עירונית משותפת לקראת סופו. חנין עצמו ידוע כאוהד הפועל תל אביב, ונראה בעבר ביציעי אוסישקין ובלומפילד ביחד עם ילדיו.

שת"פ עם בני יהודה

בעקבות ההבנה כי בכוונת העירייה בעתיד הקרוב לפעול להריסת האצטדיון בשכונת התקווה הביעו גם אוהדי בני יהודה את תמיכתם בדב חנין לראשות העירייה. על כן החליטו על שיתוף פעולה ותפאורה משותפת לקראת משחק הקבוצות במחזור ה-7.

במשחק עצמו הפיצו אוהדים בשיתוף עם ארגון אולטראס הפועל כרוז הקורא לכלל האוהדים להצביע עבור דב חנין ועיר לכולנו. המשטרה סירבה בתחילה להכניס את התפאורה המשותפת אשר קראה להקמת אולם חדש במקום אוסישקין ושימור אצטדיון שכונת התקווה, בטענה מגוחכת שמדובר בתעמולת בחירות. לבסוף לאחר מו"מ עם האוהדים הוכנסה התפאורה והונפה בדקה ה-8 למשחק.

אוהדי בני יהודה בשער 11 הניפו שלט תמיכה בהקמת אולם חדש להפועל ובדומה אוהדי הפועל בשער 5 הניפו שלט המצהיר בתמיכתם במגרש ייעודי לבני יהודה. את המאורע חתמו האוהדים משני הצדדים בשירה אדירה בגנותו של ראש העיר רון חולדאי. הדבר צוין בטלביזיה, וכן בכלי התקשורת השונים.

טרם המשחק חולקו גם פלאיירים מטעם אורן שחור אשר הרכיז כי יפעל להקמת אולם חדש לקבוצה, וכן מטעם רשימת התל אביבים.

קישורים חיצוניים

יום השנה

ראשות העירייה

המשך הרדיפה

מחאות שונות