שלום אביטן

מתוך ויקיפועל
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שלום אביטן
שלום אביטן
תאריך לידה 9.1.1951
מספר בהפועל 9
תפקיד חלוץ
מועדוני נוער בית"ר ב"ש
מועדונים כשחקן בית"ר ב"ש, הפועל ב"ש, בית"ר י-ם, הפועל י-ם, הפועל ת"א
שנים 1
הופעות 8 (שער 1)
נבחרת ישראל
הופעות בנבחרת 2 (2 שערים)


שלום אביטן (נולד ב-9 בינואר 1951) גדול מבקיעי השערים של הפועל באר שבע בכל הזמנים (לטענתו, כבש במדי הפועל באר שבע 101 שערים). שיחק בליגה העליונה של ישראל 334 משחקים בהם הבקיע 118 שערים. שיחק בהפועל בעונת 1985/86, במהלכה שותף ב-8 משחקים וכבש שער אחד בדרבי. בסיום העונה פרש מכדורגל. אחיינו של ניסים אביטן.

שיחק במדי נבחרת ישראל בכדורגל בשני משחקים ב-1978. במשחק הראשון, מול נבחרתה האולימפית של הולנד, כבש את שני השערים בניצחון 2:0. במשחקו השני מול נבחרת רומניה, הוחלף בשלהי המשחק לאחר שסירב לבצע את הוראותיו הטקטיות של המאמן, עמנואל שפר. בעת יציאתו אף השליך את חולצתו על המאמן הלאומי ובעקבות התנהגותו נופה מן הנבחרת.

אביטן נודע בבעיטותיו החזקות ממרחק ונזקפים לזכותו מספר שערים מרהיבים. לאורך כל הקריירה שלו נודע אביטן בהתבטאויותיו הקיצוניות והשחצניות. הוא הסתכסך תכופות עם חבריו לקבוצה ועם מאמניו. במיוחד בא הדבר לידי ביטוי בסכסוכים עם מאיר ברד, רפי אליהו וג'קי דקל שהיו מנהיגי הקבוצה בשנות השבעים ולא הסכימו להשלים עם התנהגותו על המגרש ומחוצה לו.

השיא היה בשנת 1976: אביטן היה מעורב ואחראי לאחת הפרשות התמוהות והמסעירות שידע הכדורגל הישראלי מאז ומעולם. במסגרת מפעלי האינטרטוטו, צורף כוכבה של הפועל חיפה והנבחרת, יוחנן וולך, כשחקן חיזוק למפעלים האירופיים. אחרי טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן ב-1972, כבר לא לקחו סיכונים, וכל משלחת ישראלית לוותה בידי מאבטחי השב"כ. השחקנים שחקו קלפים בחדר המלון בבלגיה ואביטן לקח את אקדחו של הקב"ט שהיה על השולחן בקופסה שחורה ושיחק איתו תוך שהוא מכוון את האקדח לכיוון רקתו של וולך ואמר: "אני אירה בך". וולך הזהיר את אביטן "כי לא משחקים באקדחים", ידו של אביטן הוזזה רגע לפני שכדור 0.22 מ"מ נפלט מהאקדח ועבר סנטימטרים ספורים מראשו של וולך שניצל בנס. אביטן טוען עד היום שלא ידע כי האקדח היה טעון ונעשו מאמצים להשתיק את הפרשה.

גם כיום מרואין אביטן לעתים תכופות על ידי התקשורת אשר שמחה לתת במה להצהרותיו הפרובוקטיביות.

קישורים חיצונים

ערך זה הוא קצרמר. אתם יכולים לעזור לויקיפועל ולהרחיב אותו.

גלרית תמונות