אריק איינשטיין

מתוך ויקיפועל
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קליפ הזיכרון שהוקרן על המסך באצטדיון
במהלך ערב המחווה לאריק ז"ל, "בלומפילד שר איינשטיין" שערך המועדון


ביוגרפיה

איינשטיין למעלה, שלישי משמאל, עם "הפועל" בכדורסל, 1956

אריק אינשטיין (3 בינואר 1939 - 26 בנובמבר 2013) היה זמר, פזמונאי ושחקן ישראלי משפיע, מהפופולריים והמוערכים ביותר שבזמרי ישראל ונחשב לאחד מגדולי אוהדי הפועל בכל הזמנים.
שיחק בקבוצת הנערים של הכדורסל ואף נמנה על סגל הקבוצה הבוגרת במהלך עונת 1955.

במהלך דרכו כזמר היה חבר אריק בלהקת הנח"ל, בצל ירוק, שלישיית גשר הירקון, החלונות הגבוהים וחבורת לול. בין שיריו המפורסמים סע לאט, סע לאט ב', אוהב להיות בבית, אמא שלי, ואלה שמות ועוד. בתחילת שנות ה-80 חדל אריק מלהופיע בפני קהל והפנה את פעילותו המוזיקלית להקלטות בלבד.
בנוסף להיותו זמר ופזמונאי, גילם אריק תפקידים ראשיים בהצגות תיאטרון שונות. בנוסף השתתף בסרטי קולנוע רבים ביניהם "סלאח שבתי", "מציצים", "כבלים" ועוד.
מלבד היותו של אריק אוהד הדוק של הפועל תל אביב, היה ידוע גם כחובב מושבע של ספורט ונחשב לבעל ידע עשיר במיוחד בענפי האתלטיקה השונים כגון ריצה ושחייה. ב-28 באוגוסט 1982 התערבה הפועל באופן טראגי בחייו כאשר התקיים משחק פרידה רשמי מגדול שחקני הפועל בכל הזמנים בארי לייבוביץ' במשחק ידידות באולם אוסישקין החדש מול בילי מילאנו האיטלקית אשר ניצחה 88:79. לאחר המשחק אריק השתתף במסיבות פרידה לתוך הלילה. בדרכו חזרה הביתה נקלעה מכוניתו לתאונה קשה. אריק נפצע קל, אך אחת הנוסעות נהרגה. הזעזוע מהתאונה וההחלמה הארוכה הובילו לכך שמאותו יום והלאה הפסיק להופיע ומיעט לצאת מהבית.

אריק והפועל

אריק והכדורסל כנער

בגיל הנעורים שיחק אריק במחלקת הנוער של קבוצת הכדורסל. אריק לא הצליח להפוך לשחקן מקצועני אך בכל זאת קלע במדי הפועל תל אביב 2 נקודות ליגה בודדות בליגה הבכירה במהלך הנצחון 34:67 על הפועל י-ם במסגרת המחזור ה-15 של עונת 1955, עונתו היחידה בליגה הבכירה.

אריק וקבוצת הכדורגל

אריק ידוע כאוהד מושבע ומסור של קבוצת הכדורגל של הפועל. ככזה, הוא פקד לא פעם ולא פעמיים את בולמפילד, ויתרה מכך, שילב פעמים רבות את אהבתו להפועל בשיריו השונים. אריק הקדיש שני שירים להפועל- אדומה שלי ואמרו לו, והזכיר את הקבוצה גם בשירים ואלה שמות, היה לנו טוב נהיה לנו רע, סע לאט וסע לאט ב'.

אריק, שלא הרבה להתראיין לתקשורת מאז שעבר את אותה תאונת דרכים קשה, חרג ממנהגו פעמים רבות והתראיין בקשר להפועל תל אביב. לאחר זכייתה של קבוצת הכדורגל של הפועל בדאבל בסיום עונת 2009/10, נתן אריק מספר ראיונות נרחבים לכלי התקשורת השונים.

אריק והריסת אוסישקין

אהבתו של אריק למגרש בו גדל היא מן הידועות. לא מפתיע לכן שלמען המאבק על אולם אוסישקין הסכים לרתום את שמו, וצירף אותו לבקשה לועדת השימור נגד הריסת האולם. הוא גם התראיין ודיבר בכאב רב נגד הריסת האולם. בהמשך לאחר הקמת הפועל אוסישקין הסכים שוב לרתום את שמו למען הקבוצה החדשה והוא צורף כאחד מחברי העמותה הראשונים, והדבר אף פורסם בפלאייר שהופץ על מנת לעודד נרשמים נוספים.

בראיון למוסף סופשבוע של מעריב (2.1.2008) התייחס שוב לנושא:
"כאב לי מאוד שהרסו את אוסישקין, הוא אומר בעצבות כנה, בכיתי מבפנים. גדלתי באיזור, בצפון תל אביב במגרש המכבייה. היום צפוני זה ביטוי נרדף לילדי שמנת אבל הנוער המקורי מצפון תל אביב בכלל לא היה כזה. כשאמרת אז "צפונים" ידעו שהתכוונת לילדי ים, קשוחים, בריאים. בכלל לא בקטע של ילדי שמנת. פתאום זה ניהיה צפונים במובן אחר. בקיצור הייתי אתלט, אלוף ישראל בקפיצה לגובה. כל ימי הנערות שלי עברו שם. עכשיו כמעט הכל נמחק. אין. מחוק קומפלט. כששיחקתי כדורסל לא היה אז את היכל אוסישקין אלא מגרש פתוח...
ש: קשה לשמר כל בניין בתל אביב
ת: אני לא בקטע של שימור בכל מחיר, אבל את אוסישקין היה צריך לשמר. תראה למשל איך הורידו את בית הספר שלי, "א.ד. גורדון" ברחוב לסל. אני זוכר את התמונה לפני 15 שנה. ראיתי איך שהורסים אותו וזה הרס לי את החיים. עמדתי והסתכלתי. נגמרתי במקום. כשהסתכלתי על הילדים שכואבים את הריסת אוסישקין נזכרתי בבית ספר שלי. זה הרס אותי שוב"

אריק והפועל אוסישקין

תצלום כרטיס החבר של איינשטיין בעמותה

מהקמתה תמך איינשטיין בהפועל אוסישקין והסכים לתת את שמו כאחד התומכים הידועים למהלך. למרות שלא חרג מהרגלו שלא לצאת מהבית לאירועים ציבוריים ולא הופיע למשחקי הקבוצה, נעתר לבקשת יו"ר העמותה רמי כהן ושחקנה מתן נאור וב-20 בינואר 2010 במהלך סמלי במיוחד נרשם כחבר ה-1000 של עמותת הפועל אוסישקין.

ציטוטים מפורסמים

  • "אני חייב להגיד את האמת, למרות שזה לא כל כך נעים, אבל כל הרבע הרביעי עמד לי ובסוף גמרתי. ... הניצחון אתמול שבר בנקודה את השיא הזה וזה מה שהדאיג אותי כל הרבע הרביעי תוך כדי גמירה. אני בהלם ויש לי כתם על המכנסיים." ~ אריק על הנצחון 71:96 על מכבי ת"א בעונת 2003/04.
  • "אני גמור. הדבר הראשון שעלה לי בראש הוא שאני רוצה לעשות ניתוח לשינוי מין ולהתחתן עם השוער של בני יהודה" ~ אריק על שוער בני יהודה רן קדוש שסייע להפועל לזכות באליפות בסיום עונת 2009/10

מתוך שיריו

  • "אמרו לו שהחולצה האדומה היא לא מציאה" (מתוך אמרו לו)
  • "גם כשהלך לכדורגל הוא לא חיפש לו רק ניצחון, ובהתלהבות של עגל ויתר על שקט וביטחון, ועד היום הוא עם הדגל ועם הצבע הלא נכון" (מתוך אמרו לו)
  • "ואני חושב, הפועל שוב הפסידה. ואיזה מסכנים האוהדים שאוכלים להם ת'לב" (מתוך סע לאט)
  • "השנה היא שנת 2000, ה-13 במאי, היום לקחנו כתר, עם הפועל חי" (מתוך אדומה שלי)

ראה גם

שיריו של אריק אינשטיין הנוגעים להפועל תל אביב:

קישורים חיצוניים

הקשר בין אריק והפועל

שונות

לאחר מותו

גלרית תמונות