משחק השרוכים

מתוך ויקיפועל
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

משחק השרוכים הוא שמה של פרשה בכדורגל בישראל, שאירעה בעקבות המשחק בין הפועל בית שאן לבין בית"ר ירושלים שנערך באצטדיון קריית אליעזר ב-2 במאי 1998 וחרץ את גורל האליפות לעונת 1997/98. במסגרת הפרשה, נטען כי בית שאן היטתה את המשחק לטובתה של בית"ר, מפני שכבר הובטח לה 10 דקות לפני סופו מקומה מעל לקו האדום, מה שהעניק לה מקום בליגה הבכירה לעונה נוספת, ובכך עזרה לבית"ר לזכות באליפות על חשבונה של הפועל תל אביב. אוהדים רבים של הפועל תל אביב נוטרים טינה עד היום לבית שאן ולשחקנה, איתן טייב, בעקבות המשחק.

סקירה כללית

בית"ר ירושלים התמודדה באותה עונה על אליפות הליגה הלאומית (כיום ליגת העל) מול הפועל תל אביב. ערב המחזור הלפני־אחרון של העונה הובילה בית"ר בנקודה אחת על פני הפועל. על מנת למנוע מקרים בלתי ספורטיביים, היו אמורים להפתח כל משחקי המחזור הרלוונטיים למאבק האליפות ומאבקי התחתית בשעה אחידה:

  • באצטדיון קריית אליעזר שבחיפה, הפועל בית שאן, שהתמודדה נגד הירידה ובמרחק של 4 נקודות מהקו האדום, שיחקה נגד בית"ר ירושלים שהתמודדה על האליפות. המשחק אמור היה להיערך באצטדיון בעל קיבולת נמוכה יותר בבית שאן אך הועבר לחיפה עקב החלטת המשטרה מחשש לאסון שייגרם על ידי אוהדי בית"ר ירושלים שלא יוכלו להיכנס לאצטדיון.
  • באצטדיון בלומפילד, הפועל תל אביב, שהתמודדה אף היא על האליפות, פגשה את הפועל פתח תקווה, שלא נותר לה על מה להיאבק ומקומה בליגה הובטח.

אולם משחקה של בית"ר התחיל 10 דקות לאחר שאר המשחקים, בשל בקשה של צוות ערוץ 2 בראשות יורם ארבל, ששידר את המשחק, אשר אושרה על ידי השופט, אייל צור.

על פי המציאות שלעיל, הקבוצות היו זקוקות לתוצאות הבאות כדי להשיג את מטרתן:

  • בית"ר ירושלים צריכה הייתה לנצח במשחקה או שהפועל תל אביב לא תנצח כדי להישאר במקום הראשון.
  • הפועל בית שאן צריכה הייתה לנצח במשחקה או שבני יהודה או הפועל באר שבע תפסדנה במשחקים מקבילים, כל זאת כדי להבטיח את הישארותה בליגה.
  • הפועל תל אביב צריכה הייתה לנצח במשחקה ושבית"ר ירושלים לא תנצח את הפועל בית שאן, כדי לכבוש את המקום הראשון בטבלה.
  • הפועל פתח תקווה איבדה עניין בליגה, ומקומה במרכז הטבלה היה מובטח.

השתלשלות האירועים

בדקה השלישית של המשחק באצטדיון קריית אליעזר, עלתה בית שאן ליתרון 0:1 מול בית"ר משערו של זלדקו אג'יץ' הקרואטי. זמן מה לאחר מכן ניתנה לה פנדל, לאחר ששמוליק לוי, מגן בית"ר ירושלים, הרחיק את הכדור בידו מקו השער של קבוצתו. בעקבות המקרה הורחק השחקן, ובית"ר נותרה בעשרה שחקנים. איתן טייב, בלמה של בית שאן, החטיא את הבעיטה. ממש לפני השריקה למחצית הגיע השוויון של בית"ר, מראשו של סטפן שאלוי. בדקה ה-62 השלימה בית"ר מהפך אחרי בעיטה חופשית לחיבורים של יוסי אבוקסיס. כפיר אודי, חלוץ הפועל תל אביב, כבש מול הפועל פתח תקווה בדקה ה-75 במשחק המקביל. כך נשארה הפועל תל אביב במרחק נגיעה מהמקום הראשון.

בדקה ה-85 השוותה בית שאן ל- 2:2 משער של אלמוג חזן, שחקן צעיר שהבקיע את שערו הראשון בליגה. במצב עניינים זה חזרה הפועל תל אביב אל המקום הראשון, היות שמשחקה כבר ננעל בניצחון 0:1 על הפועל פתח תקווה.

אוהדי הפועל, ששמעו על הבשורות מקריית אליעזר, החלו לחגוג את כיבוש הפסגה, ואף פרצו למדשאות בלומפילד. בדקה ה-93, בהתקפה האחרונה של המשחק, במהלך הוצאת כדור קרן, הבקיעה בית"ר שער לאחר הרחקה מרושלת של הגנת בית שאן הישר לרגליו של שחקן בית"ר, אישטוון פישונט, שקבע מקרוב 2-3 לבית"ר.

אחרי כיבוש השער פרץ קהל של בית"ר למגרש ולא איפשר את חידוש המשחק.

הביקורת

הוטחה ביקורת רבה במשטרת ישראל אשר במקום לאפשר לבית שאן לשחק במגרשה הביתי תוך נקיטת הצעדים הדרושים להבטחת שלום האוהדים על ידי המשטרה בחרה להורות על העברת המשחק ובכך פגמה ביתרון הספורטיבי המוקנה לקבוצה במגרשה הביתי.

את המשחק בטלוויזיה שידרו יורם ארבל ואבי כהן. החל מהדקה ה-80 ביצעה בית שאן מהלכים רבים בהם שגתה בפעולותיה ובשיקוליה, והביקורת גורסת כי השגיאות נבעו מכך שבדקה זו נודע לבית שאן שהובטחה הישארותם בליגה, בעקבות הפסדה של הפועל באר שבע במשחק המקביל. בעוד יורם ארבל המשיך לשדר כרגיל, אבי כהן טען שבית שאן רצתה להפסיד בכוונה, והיא עשתה סדרה של מהלכים שנועדו להשיג את ההפסד. בין השאר, הראו צילומי הטלוויזיה כי בהתקפה האחרונה, במהלך הוצאת הקרן, איתן טייב קשר את שרוכיו ברחבה (מכאן שם הפרשה), בעוד ששני שחקנים של בית שאן עמדו על קו השער במהלך כל ההתקפה האחרונה. איוניר הסביר את עמידת השחקנים על קו השער כדי למנוע מצב שבו יישרק נבדל, שהיה מסיים את המשחק ומונע כל סיכוי של בית"ר לנצח. נוסף על כך, לאחר שנכבש שער השוויון של בית שאן בדקה ה-85, נראה חלוצה הזר של בית שאן סרג'ן צ'ולקוביץ' תופס את ראשו. יש המפרשים זאת כאילו הוא היה מאוכזב מכיבוש השער לטובת קבוצתו, אך ייתכן כי הוא הגיב כך משום שהופתע מהשער.

תאוריות קשר אחרות מסבירות את פעולתה של בית שאן: היא העדיפה שבית"ר תזכה באליפות מכיוון שנמנעה מלהסתבך עם אוהדיה הפרועים של בית"ר. אכן, שחקנים שונים של בית שאן הודו בכך שהם פחדו מהקהל של בית"ר. איתן טייב הודה שנים לאחר מכן בריאיון כי קבוצתו הפסידה את המשחק בכוונה, אם כי לא ציין סיבה. עם זאת, מנכ"ל בית שאן דאז, אבי לוי, הכחיש זאת וטען שקבוצתו רצתה לנצח.

אחרית דבר

עטיפת האלבום "חברים שרים טייב"

בסופו של דבר זכתה בית"ר באליפות בסיום אותה עונה, והפועל סיימה במקום השני. בעונה לאחר מכן החלה ההידרדרות של בית שאן, שירדה במשך שמונה שנים ארבע ליגות, עד לליגה ב', ולבסוף, באוגוסט 2006, התפרקה הקבוצה סופית עקב חובות של 3 מיליון שקלים.


מפרשת "משחק השרוכים" נשארה מזכרת אחת, והיא אלבום השירים שהקליט אוהד הפועל תל אביב, גל סוקולובסקי, שנאסר מאוחר יותר למכירה. האלבום כולל שירי נאצה נגד כפיר אדרי, שחקן מכבי תל אביב בעבר, יורם ארבל, יוסי אבוקסיס, שופט הכדורגל אייל צור, אליק רון, איתן טייב, ושאר שחקני הפועל בית שאן באותה תקופה. נגד סוקולובסקי נפתחה חקירה, אך התיק נסגר.

קישורים חיצוניים