עומר דמארי

מתוך ויקיפועל
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עומר דמארי
כינוי הנשמה
מנגינת שיר שחקן ירח - שלמה ארצי
תאריך לידה 24/03/1989
גובה 1.82 מ'
מספר בהפועל 16
תפקיד חלוץ
מועדוני נוער מכבי פ"ת
שנים 5
מועדונים מכבי פ"ת, הפועל ת"א, אוסטריה וינה, רד בול לייפציג, רד בול זלצבורג, ניו יורק רד בולס, מכבי חיפה
תארים גביע המדינה - 2011/12


עומר דמארי (נולד ב-24 במרץ 1989) הנו כדורגלן ישראלי המשחק בעמדת החלוץ בהפועל ת"א. שיחק בהפועל החל מעונת 2011/12 למשך 3 עונות וחזר לקדנציה שנייה באדום לקראת עונת 2018/19 לשנתיים אחרונות בקריירה.

נחשב לאחד מאהובי הקהל לאחר שסירב לעבור ליריבה העירונית כדי לא לפגוע בקהל האדום.

תיאור קריירה

2006-2011: מכבי פ"ת

עומר דמארי, החל את הקריירה הבוגרת שלו בקבוצת נעוריו, מכבי פ"ת. עונת הראשונה הייתה 2006/07, בה שותף ב-5 משחקים ולא זכה לכבוש. עונה לאחר מכן, שותף ב-21 משחקים כשב-13 מהם הוא פותח, אבל עדיין לא מצליח להביא את הפוטנציאל שלו לידי מימוש כשהוא מסיים את העונה עם 3 כיבושים בלבד. גם בעונה שאחריה, 2008/09, דמארי שותף ברוב משחקי הקבוצה, אבל הצליח למצוא את הרשת פעם אחת בלבד. עונת 2009/10 הייתה עונת הפריצה של החלוץ הצעיר, כשהוא מוביל את הקבוצה ומבקיע 10 שערים בליגה ופעם נוספת בגביע. עונת השיא של השחקן בקבוצה הייתה גם עונתו האחרונה, 2010/11, דמארי מסתמן כאחד החלוצים הטובים בליגה, כשהוא כובש 15 שערים, מבשל 6 נוספים, ומשחק כמו וירטואוז אמיתי.

2011/12-2013/14: מגיע להפועל

החלוץ הצעיר והמוכשר, היה כבר בדרכו לקבוצת הפאר הסקוטית סלטיק, על סף הסיכום העסקה נפלה. הפועל ת"א, שנמצאה בתסבוכת ניהולית, גל עזיבה של שחקנים בכירים, ומחסור בחלוצים איכותיים, עטה על המציאה ובמסיבת עיתונאים מפתיעה שכינסו הבעלים אלי טביב, היו"ר דורון אוסידון והמאמן דרור קשטן, הודיעו על החתמת החלוץ הצעיר ל-5 שנים עם סעיף שחרור של 3 מיליון יורו בקבוצה, הפועל שילמה על השחקן את הסכום הגבוה ביותר שהוציאה על שחקן ישראלי, מיליון וחצי יורו על חצי מכרטיסו, כחלק מסדרת החתמות על מנת לחזק את הקבוצה. ההחתמה עוררה תמיהות רבות בתקשורת ובקרב האוהדים עקב המחיר הגבוה וסעיף בחוזה הקובע כי דמארי יחזור לבעלות מכבי פ"ת אם לא ימכר תוך 3 שנים.

את שערו הראשון בקבוצה הבקיע במשחק הבכורה שלו במסגרת הנצחון 0:4 על ואדוז במוקדות הליגה האירופית.

במהלך העונה הלך והשתפר דמארי והפך עם סיום הסיבוב הראשון למכונת שערים ואחד מאהובי האוהדים כשהוא זוכה למחמאות מכל כיוון, ואחראי יחד עם טוטו תמוז למרבית שערי הקבוצה. דמארי הפתיע את מרבית האוהדים כשלפתע המחיר בו נרכש נראה מוצדק לחלוטין. הסתבכות קלה נרשמה עם זאת כאשר במחזור ה-14 נתפס מחווה תנועה מגנה כלפי אוהדי מכבי חיפה. אבל מלבד מעידה קלה זו הראה דמארי לאורך כל העונה יכולת מצויינת והפך לאחד החלוצים הטובים והמסוכנים בליגה, כשהשילוב שלו עם טוטו תמוז מתברר כקטלני ומוביל אותו ל-17 שערים.

גם בעונת 2012/13 המשיך דמארי לגלות יכולת טובה. בחציה הראשון של העונה השילוב שלו עם החלוץ החדש טל בן חיים נראה קטלני והפועל רצה בצמרת. בחציה השני של העונה הקבוצה התרסקה, אך דמארי לא נסחף ברפיון הכללי והמשיך לגלות מוטיבציה ונחישות ובהתאם זכה לאמון המאמנים השונים.

בעונת 2013/14 המשיך את כושרו הטוב והפל לאחד החלוצים הטובים בליגה. בשילוב עם המצב הכלכלי הקשה של הקבוצה, החליטו ראשי המועדון לנצל את המצב ולמכור אותו במחיר גבוה כדי לסגור חלק מהגירעון. למרות זעם האוהדים נוהל מו"מ מתוקשר ומייגע עם מכבי חיפה וכן דובר רבות על השאלתו/מכירתו לקבוצה בחו"ל. לאחר סאגה ארוכה, נמצא לבסוף פתרון כשחלק מבעלי המועדון נתנו הלוואה על מנת לכסות את מרבית הכסף שהיה אמור להיכנס מעזיבתו של דמארי, וזאת ממש ברגע האחרון לאחר שכבר פורסם בתקשורת כי סוכם על השאלתו לסלטה ויגו הספרדית. דמארי הצהיר לאורך כל התקופה כי ברצונו להישאר בהפועל, ולבסוף זכה בבקשתו, וכן בהערכת האוהדים. המשך העונה של דמארי רק הראה כמה חשובה הייתה הישארותו. דמארי סחב את הקבוצה על גבו כמעט לבדו עד סוף העונה, עם שערים חשובים ובישולים אינספור, ולמרות חולשת הקבוצה נאבק עד הרגע האחרון עם ערן זהבי ממכבי על מלכות השערים. לבסוף סיים את העונה עם 26 שערים שתרמו רבות לכך שהקבוצה סיימה במקום ה-4 המוליך לאירופה, ועם הערכה בלתי נגמרת של האוהדים שליוו בשירה את ירידתו מהמגרש במשחק הסוגר של העונה, שהיה אמור להיות גם האחרון שלו באדום.

למרבה ההפתעה הביא עימו הקיץ תפנית בלתי צפויה. לאורך כל הפגרה רחשו שמועות על הקבוצה אליה יעבור דמארי. בהיעדר התעניינות מחו"ל, והתעניינות דלה מקבוצות בישראל עקב מחירו הגבוה, היחידה שנותרה בפועל במירות להשגתו הייתה היריבה העירונית המרה מכבי ת"א. למרות הצהרותיו החוזרות ונשנות כי אין ברצונו לעבור את הכביש, התעקש עמוס לוזון ממכבי פ"ת לנצל את האפשרות להעבירו לקבוצה אחרת בתום חוזה 3 השנים של דמארי. הנהלת הפועל הלחוצה אשר בנתה את התקציב בהסתמך על כספי ההעברה של דמארי נלחצה גם היא, ונראה היה שנגזר גורלו של דמארי לשבור את לב האוהדים וללבוש צהוב. אך ברגע האחרון שלפו האדומים שפן מהכובע. בהסתמך על סעיף בחוזהו של דמארי לפיו לא ניתן לכפות עליו לעבור לקבוצה בניגוד לרצונו, הודיעו האדומים כי הם מסכימים להעברתו למכבי ת"א מאחר ואין באפשרותם להשוות את ההצעה בצהוב. דמארי ניצל את זכותו כאמור והודיע שאין הוא מוכן לעבור למכבי ת"א, וחתם דווקא על חוזה חדש ומשודרג באדום והפך סופית לאליל האוהדים.

אך הבלגן בהפועל לא הפסיק לרדוף את החלוץ המחונן. לאחר זמן קצר הודיעה הנהלת המועדון כי המנהל המקצועי אייל ברקוביץ' ומנכ"ל המועדון יוסי סחלי חתמו על חוזהו החדש של דמארי ללא אישור. ברקע הוסיפה מכבי פ"ת לבלגן כשאיימה לתבוע את הפועל עקב הפרת החוזה הקודם לטענתה. עקב כך התחדשו המאמצים למצוא לדמארי קבוצה בהקדם, ולבסוף ב-29 ביולי 2014 נמסר רשמית כי נמכר לאוסטריה וינה תמורת 1.6 מיליון יורו שחציים יועברו להפועל.

2014-2017: קריירה בחו"ל

כאמור, לקראת עונת 2014/15 נמכר דמארי לאוסטריה וינה. כבר מההתחלה הוא נחל הצלחה גדולה בקבוצה האוסטרית, שכן בדקה העשירית בהופעת הבכורה שלו הוא כבש את שערו הראשון בקבוצה. במהלך חודש דצמבר הוא חלה במחלת הנשיקה, שגרמה לו להעדר ממספר משחקים. הוא שיחק באוסטריה וינה בחצי עונה, רשם 13 הופעות ליגה וכבש 8 שערים. כמו כן, הוא רשם 2 הופעות בגביע האוסטרי וכבש 2 שערים. במהלך חלון ההעברות של ינואר 2015, הוא נמכר לרד בול לייפציג מהבונדסליגה השנייה ששילמה לאוסטרים 7.5 מיליון יורו והחלוץ חתם ל-4 עונות וחצי. דמארי לא הצליח בגרמניה בחצי עונתו הראשונה. הוא רשם 10 הופעות ולא כבש. לקראת עונת 2015/16 הושאל לקבוצה השנייה שבבעלות חברת רד בול, רד בול זלצבורג מהליגה האוסטרית. לאורך העונה הוא סבל ממספר פציעות וזכה לקרדיט מוגבל. הוא כבש בעונה זו 4 שערים ב-16 הופעות וזכה עם זלצבורג בדאבל. בקיץ 2016 הושאל דמארי לקבוצה נוספת שבבעלות חברת רד בול, ניו יורק רד בולס, מליגת ה-MLS האמריקנית, שהייתה בעיצומה. דמארי לא הצליח להשתלב ורשם 5 הופעות כמחליף, בהן לא כבש. עם תום ליגת ה-MLS הסתיימה תקופת ההשאלה שלו והוא חזר לרד בול לייפציג, שעלתה לבונדסליגה הראשונה, ולא השתייך לסגל הקבוצה בחצי הראשון של עונת 2016/17.

2017-2018: מכבי חיפה

במהלך חלון ההעברות של ינואר 2017 הושאל דמארי למכבי חיפה הושאל דמארי לעונה וחצי למכבי חיפה מרד בול לייפציג, כשבתקשורת טענו כי הוא העדיף את ההצעה של הירוקים על זו של מכבי ת"א מאחר והוא לא מעוניין ללבוש את המדים הצהובים [1]. הוא פתח את הקדנציה שלו בחיפה כשחקן הרכב, אך לאחר זמן קצר סבל מקרע בשריר ונעדר כחודשיים. הוא חזר לשחק לקראת תום העונה ועם סיומה נודע כי הוא סובל מבקע מפשעתי והוא נותח [2]. בחצי עונתו הראשונה בחיפה הוא כבש 2 שערים ב-9 הופעות. גם עונתו השנייה בחיפה הייתה מאכזבת והוא היה קרוב לעזוב אותה באמצע העונה, אך למרות זאת נשאר בחיפה עד תום העונה. החלוץ היה חלק מהעונה המאכזבת של הירוקים שהסתיימה בפלייאוף התחתון ובמהלכה נקלע לתקרית עם המאמן פרד רוטן, כשבאחד המשחקים התבקש להיכנס כמחליף, אך סירב בטענות לכאבים בברך. המאמן זעם על כך ובעט כדר לכיוון הספסל שבו ישב דמארי [3]. לאחר התקרית הזו לא שותף עוד במשחקי הירוקים עד תום העונה והוא סיים את תקופת ההשאלה שלו בחיפה, כשבעונתו השנייה שם כבש 2 שערים ב-18 הופעות.

2018-2020: חוזר להפועל לאקורד סיום

עם הבטחת החזרה לליגת העל סומן דמארי כרכש הבכיר שהפועל רוצה להביא לקראת עונת החזרה. בראיון הצהיר המאמן קובי רפואה כי בישראל דמארי ישחק רק בהפועל [4]. המכשול העיקרי בחזרתו של החלוץ היה שהוא החזיק בחוזה לעונה נוספת ברד בול לייפציג, כשבהפועל הבהירו כי לאחר שדמארי יסדיר את ענייניו עם המועדון הגרמני הפועל תחתים אותו. במשך הגיע דמארי לסיכום עם הקבוצה הגרמנית על התרת חוזהו שעמד על כ-700 אלף יורו לעונה, כאשר ע"פ הדיווחים הגרמנים פיצו אותו בסכום שכל כ-200 אלף יורו [5]. יממה לאחר הפרסום על התרת חוזהו בלייפציג, הפועל הודיעה רשמית כי דמארי חתם בהפועל לשנתיים, כולל סרטון מושקע בליווי שיר האוהדים, כשבתקשורת העריכו ששכרו יהיה כ-220 אלף דולר וכי חוזהו יוארך בעונה נוספת אם יופיע בכ-70 אחוזים ממשחקי הקבוצה בעונתו השנייה בחוזה [6]. יומיים לאחר החתימה הוא יצא עם הפועל למחנה האימונים בפולין, אך נאלץ לשוב ארצה בטרם הסתיים בשל סיבות אישיות הקשורות במשפחתו [7].

בהמשך לא הצליח להפגין את יכולתו הזכורה לטוב, התקשה להבקיע, ונאלץ לשחק פחות מהצפוי עקב פציעות. כמה ימים לאחר שהוחלף במחצית במחזור ה-14 עקב תלונות על כאבים בברכו, פרסם המועדון הודעה רשמית ובה הודיע כי הוא סיים את העונה וייעדר כחצי שנה ולמעשה לסיים את העונה [8]. בסה"כ בעונת החזרה שלו להפועל כבש דמארי 2 שערים ב-12 הופעות.

דמארי חזר לסגל לקראת עונת 2019/20 ושיחק ב-3 המשחקים הראשונים בגביע הטוטו. לאחר שהציג יכולת חלשה, הודיע המועדון באופן מפתיע על פרידה מהשחקן. צעד זה עורר זעם וביקורת רבה בקרב אוהדי הפועל כלפי הנהלת המועדון, שניצלה את הסעיף שהוכנס בחוזהו של השחקן לפיו לקבוצה תהיה אפשרות להיפרד מהשחקן באם לא יחלים באופן ראוי מהפציעה ממנה סבל בברכו [9]. במטרה להרגיע את הרוחות, פרסם אחד מבעלי הקבוצה, זאב גרינרג, הודעה ובה ניסה להסביר את ההיפרדות מדמארי [10]. מהלך זה לא צלח, שכן עוד באותו היום פקדו את האימון 150 אוהדי הקבוצה, פרצו אליו ופוצצו אותו במחאה על שחרור השחקן האהוב [11]. מחאה זו הביאה את ההנהלה לסגת מהמהלך מעורר המחלוקת והפרסה הסתיימה עם חזרתו של דמארי למועדון, 3 ימים בלבד לאחר ההודעה על שחרורו. חזרתו של דמארי יצאה לפועל לאחר ששכר הבסיס שלו קוצץ ל-90 אלף דולר בלבד, כשאת השכר המקורי שלו (שעמד על כ-200 אלף דולר) יוכל להרוויח ע"י בונוסים שונים [12].

לאחר שרשם 3 הופעות (פעמיים כמחליף) ב-3 המחזורים הראשונים בליגה, הוא הודח מהסגל לקראת המחזור ה-4 [13]. עם מינויו של ניר קלינגר, דמארי בעיקר עלה כמחליף. השער האחרון שכבש במדים האדומים היה במחזור הראשון של הפלייאוף העליון, בניצחון 1:2 על מכבי חיפה בסמי עופר.

בסיום העונה שוחרר מהמועדון ולא שיחק באף קבוצה בעונת 2020/21. ביוני 2021 הודיע על פרישה מכדורגל ומונה למאמן נערים א' בהפועל תל אביב, בהמשך למגמה של מנהל מחלקת הנוער עומר בוקסנבוים לשלב שחקני עבר עם דור העתיד של המועדון. לאחר שנה מוצלחת במחלקת הנוער בה הוליך את נערים א' לאליפות היסטורית בעונת 21/22, מונה דמארי לעוזר מאמן הבוגרת, בתמיכת בוקסה ובסירוב המאמן רפואה שנאלץ להתפשר. לאחר פיטורי רפואה ומינוי דראפיץ שנביא את מיכאל זנדברג כעוזרו, הועבר דמארי לאמן את קבוצת הנוער ולאחר שבועיים הודיע על עזיבה.

נבחרת ישראל

דמארי הוזמן לראשונה לסגל נבחרת ישראל ע"י המאמן לואיס פרננדז. בהופעת הבכורה שלו במשחק ידידות מול איסלנד כבש דמארי צמד. נכון ליולי 2018, הוא רשם 20 הופעות בנברחת ישראל, בהן כבש 9 שערים.

שיר שחקן

שיר השחקן של עומר דמארי מבוסס על לחן שירו המצליח והנוסטלגי של הזמר שלמה ארצי, "ירח"

היתה תקופה כזו שהאושר בא בזעם,
צחקנו מהכל, שרפנו את מה שבא ליד,
לא נשאר לנו אלא לחבק את הצער,
להגיד "אתמול היה טוב ויהיה גם מחר".

עומר דמארי עולה (1)
עומר דמארי עולה
עומר דמארי עולה
נה נה נה נה נה

(1) = בפעם הראשונה לאט

ציטוטים מפורסמים

  • "אמנם לא גדלתי בהפועל, אבל היא הפכה לבית שלי והרגשתי מחויבות כלפי האוהדים שלא אעבור למכבי. אין שום סיכוי שאשחק אי פעם במכבי, בעד שום סכום שבעולם. אני אדם של עקרונות, הכסף לא משחק אצלי תפקיד. אני רואה דברים בצורה הרבה יותר עמוקה. לא יכול לתקוע סכין בגב לאוהדים" ~ ראיון לידיעות אחרונות, ינואר 2014, לאחר שבוטלה עסקת העברתו לחו"ל
  • "בכל קבוצה שאשחק מול הפועל, לא משנה באיזו מסגרת, לעולם לא אחגוג נגדה. כל השטויות האלו של האקדחים וכאלה בחיים לא יהיו חלק ממני. תמיד אעריך מאיפה באתי ומי הקפיץ אותי לאיפה שאני" באותו ראיון
  • "הפועל זה אנשים חמים והפועל זה כמו משפחה. כולם מרגישים מהרגע הראשון שהם מגיעים לקבוצה בניגוד למקומות אחרים ששם הכול זה כסף. הפועל זה הרבה לב" ~ ראיון בוואלה לקראת עזיבתו בסוף עונת 2013/14
  • "יש דברים שחשובים יותר מכסף. כמו דרבי למשל" ~ ראיון בוואלה לאחר משחק הקאמבק שלו ב-2018/19 [14]
  • "הפועל תל אביב זה הבית שלי ולא ראיתי את עצמי משחק בשום מקום אחר" ~ לאחר החזרתו לקבוצה ב-2019 [15]

קישורים חיצוניים

דפי שחקן

כתבות וראיונות

גלרית תמונות