ריפעטיל

מתוך ויקיפועל
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כותרת חדשות הספורט, 19.10.1980

ריפעטיל הינו כינוי לאחד השערים הגדולים בתולדות הכדורגל הישראלי.

השער הובקע ע"י שחקנה של הפועל ריפעת "ג'ימי" טורק, בבעיטה חופשית מ-40 מ' היישר לחיבורים של הפועל ירושלים. השער הובקע בדקה ה-55 בנצחונה של הפועל 3:2 במחזור-6 של עונת 1980/81 באצטדיון ימק"א הישן, וקבע את נצחונה של הפועל במשחק.

שם השער נובע מהלחם של ריפעת, שמו הפרטי של טורק וטיל (המתייחס לבעיטה החזקה כמובן). הופיע לראשונה בכותרת עיתון "חדשות הספורט" אשר סיקר למחרת המשחק את השער.

השער הונצח גם ע"י עלי מוהר ז"ל בעיתון העיר בטורו "עומד בשער". מוהר הקדיש אחד מהטורים לשער, במה שנודע כהבלדה על הריפעטיל.

ג'ימי מספר

עיתון העיר, 14.11.1980, באדיבות ארכיון העיתון.
להגדלה לחץ על התמונה.

תמיד היתה לי בעיטה חזקה ואהבתי לבעוט מרחוק. רוב הגולים שלי הובקעו מבעיטות חזקות מחוץ לרחבה, מ-25, 30 ואפילו 35 מטר. באחד המשחקים במגרש ימק"א, נגד הפועל ירושלים, בעטתי בתחילת המשחק שתי בעיטות עונשין מ-35 מטר והכדורים שרקו ליד המשקוף. אחרי עוד כמה דקות נפסקה עברה לטובתנו באזור קו האמצע.

הנחתי את הכדור בתוך עיגול האמצע והחלטתי שאני בועט לשער. שבתאי לוי נכנס לרחבת ה-16 של ירושלים וסימן לי להרים לו את הכדור. קובי זיתוני, שהיה לידי, שאל אותי: 'מה אתה הולך לעשות?' כשאמרתי לו שאני בועט לשער הוא לא האמין: 'מה, אתה מטורף? מאמצע המגרש לשער? תעזוב לי את הכדור ולך לעזור לשבתאי. יש שם שני בלמים חזקים שיפריעו לו ברחבה.' 'קובי, זוז הצדה,' אמרתי לו, 'לא יעזור לך כלום, אני בועט לשער וזה גול.' הנחתי את הכדור ליד עיגול האמצע, הספקתי עוד לשמוע את דוביד צועק לי מהצד: 'ג'ימי, מה אתה עושה? לך תעזור לשבתאי!', אבל התעלמתי מהצעקות שלו.

אני זוכר גם שגנבתי שלושה-ארבעה מטרים והשופט בא והחזיר את הכדור אחורה. אמרתי לעצמי שאפילו אם הוא יחזיר את הכדור לקו ה-16 שלנו, אני בועט לשער. היתה לי הרגשה טובה. רצתי ובעטתי. הכדור עלה לגובה ונכנס ישר לחיבורים. אחר כך מדדו את מהירות הכדור לפי הצילום בטלוויזיה ואמרו שהיא היתה 130 קמ"ש. במשך כמה שניות היה שקט במגרש, אף אחד לא האמין שנכנס גול ממרחק כזה, ואז התחילו כולם לקפוץ עלי. ניצחנו 2:3 ואני הבקעתי עוד שער, שגם הוא היה בבעיטה לחיבורים, אבל זה כבר היה מקרוב, ממרחק של 20 מטר בערך..." (ג`ימי שכח לציין שכמה דקות אחרי שהוא ירה את הריפעטיל הוא קיבל כדור כמעט מאותו מקום שהוא ירה את הריפעטיל, הלך מספר צעדים אחורה כששחקני הפועל ירושלים מביטים וירה עוד טיל שכמעט ופירק את המשקוף)


מתוך הספר "אדום בנשמה"

ראו גם

קישורים חיצוניים