שבתאי לוי

מתוך ויקיפועל
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שבתאי לוי
שבתאי לוי
כינוי שאבי כוכב שבתאי
מספר בהפועל 11
תפקיד חלוץ
מועדוני נוער הפועל ת"א
מועדונים כשחקן הפועל ת"א, שמשון ת"א, הפועל יהוד
שנים 12
הופעות 247 (59 שערים)
שבתאי מחבק את ריפעת טורק
צילום: אריה קנפר

שבתאי לוי, הוא שחקן כדורגל ישראלי שעלה לקבוצת הבוגרים של הפועל ת"א בסוף שנות ה-70. היה מכוכבי האליפות של שנת 1981 יחד עם משה סיני, באותה עונה היה מלך שערי הקבוצה עם 17 שערים. לאחר עונת האליפות הראשונה יכולתה דעכה ולא הרבה לכבוש. כבש סה"כ 55 שערים במדים האדומים במשך 12 עונות.

שבתאי לוי היה כשרון גדול שצמח במחלקת הנוער של המועדון, והחל להשתלב בסגל לקראת סוף שנות השבעים, בעונת 1979 הוא כבר החל לתפוס מקום של קבע בהרכבה של הקבוצה, בשלב זה בעיקר בעמדת הקיצוני השמאלי, משם היטיב לנצל את המהירות וכוח הפריצה העצומים שלו. כוכב שבתאי החל לזרוח. ארבעה שערים כבש לוי באותה עונה, כמות שהספיקה כדי להכתיר אותו כמלך שערי הקבוצה, לצדם של פייגנבוים וג'ימי טורק, בעוד עונה חלשה בשנות השבעים.

לוי הצעיר והכישרוני עורר תקוות רבות בקרב הצוות המקצועי והאוהדים למודי האכזבות בבלומפילד. הוא התבלט בכוח ונתונים פיזיים מצוינים. הוא היה חזק, בעל ניתור מעולה ומשחק ראש טוב, פריצה סוחפת שעזרה לו לנער מעליו שומרים, בעל טכניקה טובה ומיקום מצוין, ובנוסף הוא היה אגרסיבי ונחוש במשחקו. מבחינת נתונים היה לו את הכל.

עונה חלפה ולוי הוסט קדימה לעמדת חלוץ החוד, כשאת מקומו באגף שמאל מאייש חברו מילדות, משה סיני. ב-1981 הראה הצמד תיאום עיוור ויכולת מופלאה, שהובילה לעונת השיא בקריירה של שבתאי לוי, במהלכה כבש 17 שערי ליגה, ולתואר אליפות המדינה להפועל תל אביב.

היכולת המצוינת של שאבי הובילה לזימון ראשון לנבחרת הבוגרת, ולהופעת בכורה מול נבחרת רומניה באפריל 1981. הופעה ראשונה מתוך ארבע הופעות בסך הכל, בהן כבש שער אחד, במשחק ידידות מול נבחרת אורוגוואי. הסיבה העיקרית למיעוט ההופעות בנבחרת הייתה העובדה כי למרות הנתונים המצוינים שלו, ולמרות העונה החלומית בעונת האליפות, שבתאי לא הצליח להתמודד עם ההצלחה בצורה דומה ליתר חבריו לקבוצה, ונדמה היה כי מעמד הכוכב והציפיות הגדולות שנגזרות ממנו, הכבידו על המשך הקריירה שלו, שאבי מעולם לא הצליח לממש את כל הפוטנציאל האדיר שהיה טמון בו.

למרות זאת, הקריירה של לוי בהפועל הייתה מרשימה מאוד. נוסף על האליפות ב-1981 הוא היה שותף מלא גם לאליפויות של 1986 ושל 1988, וכמו כן זכה עם הקבוצה בגביע המדינה ב-1983. בנוסף לשתי הפעמים שצוינו לעיל, היה לוי מלך שערי הקבוצה גם בעונת 1984 עם 12 שערים, ובסך הכל רשומים לזכותו 55 שערי ליגה במדים האדומים, והוא חולק בצוותא עם גדעון טיש את המקום החמישי בטבלת מלך שערי הקבוצה בכל הזמנים. בין שעריו הזכורים ביותר אפשר לציין את צמד השערים בדרבי של 1981, בו ניצחה הפועל בתוצאה 3-0, כשהשער הראשון מובקע בבעיטת וולה מרהיבה בשמאל, שער בניצחון הגדול על בית"ר בימק"א ב-1984, כשהוא חולף על פני חנן אזולאי בדרך לשלישי של הפועל, צמד שערים במשחק האליפות של 1981 מול מכבי פ"ת, ועוד רבים אחרים.

לאחר עונת האליפות ב-1988 עזב שבתאי לוי את הפועל וחתם בשורות שמשון תל אביב, במדיה סיים את הקריירה.

קישורים חיצוניים

גלרית תמונות