2023/24/סיכום עונה (כדורסל)

מתוך ויקיפועל
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הקודם:
סיכומי עונה
הבא:
2023/24


עונת 2022/23 הייתה העונה ה-89 של מועדון הכדורסל הפועל תל אביב מאז היווסדו והעונה ה-60 בה הוא משתתף במשחקי הליגה הבכירה בישראל.

עונת 2023/24
בעלים 51% עופר ינאי, 30% אבי זיידנברג, 19% הפועל אוסישקין
מאמן דני פרנקו עד סוף מרץ 24', אחריו ברק לדרר לשלושה משחקים וסטפאנוס דדאס עד לסיום העונה
אולם ביתי דרייב אין
ליגה ליגת העל בכדורסל
מקום סגנית
גביע המדינה הדחה ברבע הגמר
מפעל אירופי יורוקאפ (מקום שני בשלב הבתים והעפלה אוטומטית לרבע גמר שנגמר בהדחה)
מפעלים נוספים גביע ווינר סל-הדחה טכנית בחצי הגמר, גביע ווינר תל אביב-זכייה
חברת הלבשה ריבוק
נותני חסות קבוצת שלמה


שיטת המשחקים

ליגה

13 קבוצות הליגה מתחרות ביניהן ב-2 סיבובים מלאים של 12 מחזורים כל אחד. בסיומם הליגה מתחלקת לבית עליון (מקומות 1-6) ובית תחתון (מקומות 7-13). בכל בית מתקיים סיבוב משחקים נוסף (ניקוד קודם נשמר), בו סדר המשחקים והביתיות נקבעים מראש לפי מיקומי הקבוצות בתום העונה הסדירה. המדורגת אחרונה בתום הבית התחתון נושרת לליגה הלאומית ו-8 הקבוצות במקומות הראשונים נפגשות ביניהן (מקום 1 נגד מקום 8 וכן הלאה) לסדרת רבע גמר של הטוב מחמישה משחקים עם ביתיות מתחלפת לסירוגין. המנצחות בסדרות מעפילות לסדרות חצי-גמר וגמר של הטוב משלושה משחקים.

גביע המדינה

הנוהל בשנים האחרונים קבע ששמונת המקומות הראשונים בתום הסיבוב הראשון בליגה הסדירה, ממשיכים לרבע גמר גביע המדינה.

לאור אירועי מלחמת חרבות ברזל, שונתה השיטה ונקבע כי שלושת המקומות הראשונים בתום הסיבוב הראשון יעפילו אוטומטית לרבע הגמר (הפועל ת"א, מכבי ת"א ומכבי רמת גן), ועשרת הקבוצות הנוספות בליגה נפגשו למשחקי שמינית גמר.

יורוקאפ

הטורניר עם 20 קבוצות, כאשר שלב הבתים מחולק לשני בתים של 10 קבוצות בשיטת משחקי בית-חוץ.

ששת המקומות הראשונים מעפילים לנוק אאוט - שתי הראשונות ישירות לרבע הגמר והשאר לשמינית, שכל שלב הוא על משחק אחד בלבד.

חצי הגמר והגמר ייערכו בשיטת הטוב מ-3 משחקים.

מהלך העונה

מבנה הבעלות החדש קיץ 2023

הכנות לעונה. בהפועל אספו מהר את השברים מסיום העונה הקודמת שנגמרה כמעט בתואר ראשון כקבוצת אוהדים, ופעלו במהירות לסגור את הסגל הישראלי עם הארכות חוזים לגיל בני ועידן זלמנסון, שהצטרפו לטימור וגינת שחתומים לעונה הקרובה. בתאריך 26/6/2023 הפועל פירסמה כי כל המנויים לליגה ולאירופה אזלו - שנה שנייה ברציפות, לצד ביקוש שיא לעוד כרטיסים ומנויים.

הפועל שלמה תל אביב. המועדון הודיע כי קבוצת שלמה, אשר נותנת חסות על שם האולם הביתי עד לשנת 2025, יהיה הספונסר הראשי של המועדון לחמש השנים הקרובות ויהיה בסכום כספי הגדול בהיסטוריה של הפועל - 1.2 מיליון ש"ח כל עונה והקצאת רכבים לשחקני הקבוצה. [1] הספונסר הראשי בעונה החולפת 'ויגן פרנדלי' יהיה מעתה ספונסר משני בשלוש השנים הקרובות.

בדרך לעידן חדש בבעלות פרטית? ה-19 ביולי 2023 עתיד להיזכר כיום היסטורי בהפועל תל אביב כדורסל. המועדון הודיע כי הוועד המנהל הגיע לסיכום בין יו"ר המועדון רמי כהן [2] והמשקיע אבי זיידברג לבין איש העסקים ובעלי חברת נופר אנרגיה עופר ינאי כי האחרון ירכוש 51% ממניות הקבוצה, לצד 31% של זיידברג וכ-19% לעמותת הפועל אוסישקין, במהלך שיזרים מיידים לקופת המועדון 30 מיליון ש"ח מצד ינאי והשקעה של עשרות מיליוני שקלים נוספים בשנים הבאות מצד ינאי וזיידברג. במהלך הובהר כי הסיכום יופעל רק לאחר אישור חברי העמותה, שיצטרכו להצביע האם לעבור לבעלות פרטית אחרי 16 שנה כמועדון אוהדים. בפוסט שהעלה ינאי ציין כי הוא מתרגש לקראת האתגר הבא ומחובר להיסטוריית המועדון והקהל [3] ובהמשך היום פורסם כי המגעים התנהלו כשנתיים, כאשר בעונת 22/23 פעל ינאי רבות מאוחרי הקלעים וסייע בהבאתם של תומר גינת וצ'יף אונואקו [4].

החתמות נוצצות בדמות שחקני יורוליג. הפועל החתימה את קייל אלכסנדר מולנסיה הספרדית שהעדיף את הפועל על פני באיירן מינכן וחתם לעונה ואת ג'ון הולנד שחתם לשנתיים תמורת 275 אלף דולר לעונה ומגיע מהכוכב האדום בלגרד. לאחר מספר ימים הוחתם גם בראיין אנגולה שכיכב בטורקיה וכבר חתם פעמיים במכבי ת"א, אך עקב "בעיות בלב" לטענת היריבה העירונית, הם חזרו מהסיכום עם השחקן.

ברוב מוחץ, המועדון חוזר לידיים פרטיות. אחרי 16 שנים של מועדון אוהדים, חברי העמותה אישרו את מבנה הבעלות החדש. בהצבעה שנערכה בקרב חברי העמותה השתתפו 2116 מצביעים שהינם 85.91% מכלל בעלי זכות ההצבעה. בתום ספירת הקולות התברר כי חברי העמותה החליטו, ברוב של 86.81%, לאשר את הסכמי ההתקשרות בין העמותה לבין עופר ינאי ואבי זיידנברג. תקציב הקבוצה בעונה הקרובה יעמוד על 25-30 מיליון ש"ח - שיא כל הזמנים של הפועל תל אביב. במכתב מיוחד לאוהדי הקבוצה, כתב יו"ר המועדון רמי כהן כי "אני יודע שעל הגב שלי לקחתי סיכון גדול, להביא את העסקה הזאת שאני מאמין בה מאוד. ועשיתי את זה בין היתר כי קיבלתי מכולכם את ההרגשה המדהימה שאתם סומכים עלינו וכולכם יודעים שגם אם לא הייתה עולה העסקה על הפרק הפועל תל אביב הייתה ממשיכה לחיות ולהילחם, כי כאלה אנחנו." [5], עופר ינאי ציין בפוסט מיוחד ש"שמעתי הרבה את הביטוי "לחבורה המופלאה שנקראת קהל אוהדי הפועל, כבוד גדול עבורי שקיבלתם אותי אליכם. אתם הקהל הטוב במדינה ומגיעה לכם הקבוצה הטובה במדינה. אני אמות הפועל", ההמלצה שלי היא לחכות עם זה - אתם תרצו לראות את מה שהולך לקרות עכשיו" [6]

מתחילים באימונים עם סגל חסר והחלטת בין דין שערורייתית. בשלני אוגוסט הקבוצה החלה את אימוניה בסגל חלקי, עקב פציעות של גינת והורד שיחזרו במהל ספטמבר ושהות שלושה מהזרים עם נבחרותיהם באליפות העולם (אנגולה, אלכסנדר והולנד). לצד זאת, בית הדין של איגוד הכדורסל קבע סופית את עונש המועדון עקב אירועי סדרת דרבי גמר הפלייאוף אשתקד, עם החלטה של שני משחקי ליגה ראשונים ללא יציע 1, וכן משחק הדרבי ללא יציע זה. [7] הדבר עורר את זעמו של היו"ר רמי כהן כנגד ההחלטה [8]

סגל חסר בטרום עונה, פיצוץ משחק הדרבי שמוביל לתמיכה רחבה בספורט הישראלי וניצחון במחזור הראשון ביורוקאפ. הפועל סיימה את משחקי טרום העונה שלה בה הציגה יכולת טובה לצד מספר שחקנים חסרים (הולנד ואלכסנדר חזרו מאליפות העולם) וסיימו את טורניר ווינר תל אביב בזכייה לאחר ניצחון על הפועל ירושלים. בגביע ווינר סל רבע הגמר שוחק מול רמת גן שהציגה משחק משובח שלא הספיק לניצחון על הפועל. אל חצי הגמר הגיע הפועל למשחק דרבי בדרייב אין, יומיים אחרי משחק הדרבי בכדורגל בו מכבי הביסה את האדומים. כוננות גבוהה והזויה של משטרת ישראל הובילה למגנומטרים בכניסות, בידוק קפדני ולא פופורציונאלי ודרישה שעתיים לפני המשחק להצגת תעודות זהות של אוהדים בכניסה - דבר המנוגד לחוק וזאת לאור טענה של המשטרה למידע מודיעיני של מספר זעום של אוהדים שהורחקו ומתכוונים להגיע למשחק. לאחר שדרישת הנהלת הפועל אל המשטרה ומנהלת הליגה להסיר את המגבלות לא התקבלה, המועדון הודיע כי לאור סולידריות הקבוצה לא תעלה למשחק ותספוג הפסד טכני. הדבר התקבל באהבה אצל כל אוהדי הקבוצה וגרם לרוב קבוצות הספורט בארץ וארגוני האוהדים להתייצב לצד הפועל סל תחת הכותרת "אין ספורט בלי אוהדים".

חמישה ימים לאחר הפארסה, הפועל עלו למשחק הראשון ביורוקאפ במשחק ביתי מול אולימפיה לובליאנה, הציגו יכולת מרשימה וניצחו 73:100. ב-8 באוקטובר הפועל הייתה אמורה לפתוח את ליגת העל במשחק בית מול גליל עליון...

מלחמת חרבות ברזל. מתקפת פתע של ארגון הטרור חמא"ס על דרום הארץ גובה את חייהם של 1,400 ישראלים ואלפי פצועים ומובילה את מדינת ישראל למלחמת חרבות ברזל. עשרות מאוהדי הקבוצה נרצחו ומאות נפצעו, מועדוני הכדורסל והכדורגל וקהילת האוהדים חיבקה את המשפחות השכולות וליוותה את הפצועים ומשפחות המפונים. הדבר הוביל לביטול זמני של מפעלי הספורט בארץ, ורק הקבוצות המשתתפות במפעלים האירופאיים המשיכו במשחקים רשמיים. המועדון הוציא את השחקנים הזרים לחו"ל, שם חברו אליהם שאר אנשי המועדון למשחקי היורוקאפ שהיו בסימן הזדהות וזיכרון לאוהדים הרבים שנפלו. השחקנים רשמו את שמות הנופלים על הנעליים, דבר שריגש את האוהדים והמשפחות השכולות.

הקבוצה רשמה חמישה משחקי חוץ רצופים ביורוקאפ, הודות להנהלת המפעל והקבוצות שהסכימו להחליף ביתיות. הפועל פתחה חזר עם שלושה ניצחונות רצופים בונציה, המבורג ולונדון, אך כשלה מול פאריז במשחק על המקום הראשון בבית ומול פרומתיי האוקראינית שאירחה בריגה לאור המלחמה במדינתם מול רוסיה. לצד המשך המלחמה בארץ, נקבע כי האולם הביתי של הפועל באירופה יהיה היכל פיוניר בבלגרד, שהפך גם לביתם של מכבי ת"א והפועל י-ם.

בצל המחלמה - מתחילים את הליגה בדצמבר תחת הגבלות קהל ויוצאים לרצף ניצחונות מרשים. מנהלת הליגה הודיעה על חזרת המשחקים עם מגבלה חלקית בכל אולם ומשחקים רק באזורים ירוקים [9]. לאור החלטת פיקוד העורף על כניסת 1000 צופים למשחקי הבית של הפועל, הודיע ארגון אולטראס הפועל כי הארגון לא יגיע למשחקים הביתיים [10]. למשחק הבכורה בליגה הקהל כן הגיע למשחק החוץ בבאר שבע, שזכור בעיקר לאור התנהגות בזויה של קומץ אוהדים של עשרה אנשים שביזו טקס לנופלי המשטרה במלחמה. הדבר גרר תגובות רבות נגד ההתנהגות לרבות המועדון שהודיע כי לאוהדים בוטלו המנויים. הפועל עשתה רצף ניצחונות מרשים של 11 ניצחונות בכל המסגרות שהיה לשיא אירופי לעונה זו, עם שישה ניצחונות ביורוקאפ שביסס את הפועל במקום השני וחמישה ניצחונות בליגה, כולל תצוגת שיא עם 100:109 על הפועל ירושלים בדרייב אין עם שלושה זרים בלבד (מנפורד, הולנד ואלכסנדר) שהציב את הפועל במקום הראשון בליגה. השנה האזרחית נגמרה עם הפסד מפתיע לקריית אתא בבית, שהמחיש את עייפות החומר לאור התקופה הקשה עם רצף משחקים ושהייה ארוכה בחו"ל. בנוסף, מכת פציעות עם בראון, גינת, אנגולה והורד גרם למועדון להנחית שני זרים נוספים לסגל - דז וולס ווויל קאמינגס.

הדבר המרגש שייחד את קהילת הפועל ת"א היה שלל המחוות לנופלים, הפצועים, החטופים ומשפחות המפונים עם מיזמי סולדריות ואהבה מצד המועדון והאוהדים. הדבר הגיע לשיא עם הטסת 160 אוהדי הקבוצה, בהם משפחות שכולות, פצועים ומפונים למשחק היורוקאפ בבלגרד [11]

חולצה מיוחדת לנרצחי חרבות ברזל

החזרים מהמדינה. בעקבות מלחמת חרבות ברזל, משרדי האוצר והספורט הודיעו כי הפועל ת"א בכדורגל קיבלה 3.763,750 מיליון ש”ח למען החזרת הכסף על מנויים וקבוצת הכדורסל של הפועל ת"א שגם משחקת את כל משחקיה באירופה בבלגרד עם 3.599,257 מיליון ש”ח.

מעפילים לרבע גמר היורוקאפ, מנפורד מודעה בגלל בדיקת סמים חיובית. למרות ששיחקו את כל המשחקים "הביתיים" (למעט מחזור הפתיחה) בבלגרד, הפועל תל אביב סוגרת את שלב הבתים בהצלחה ובמקום השני בבית, דבר שמוביל את הקבוצה אוטומטית לרבע הגמר. לצד זאת, הפסדי ליגה בדרבי חוץ ובחולון גורמים ליריבה העירונית להיצמד להפועל בראש הטבלה. רגע לפני היציאה לפגרת הנבחרת בפברואר, דבר שהיה חשוב למנוחת השחקנים, הועדה לשימוש חומרים אסורים בישראל פרסמה כי בבדיקה שנעשה לאקסבייר מנפורד העלתה כי הוא צרך קנאביס, דבר שאסור בישראל אך יותר בחו"ל. השחקן הושעה עד להודעה חדשה, ובהפועל מנסים לפעול לחזרתו אך פסימיים לגבי העונה הקרובה. [12]

מנפורד חוזר, מודחים מהיורוקאפ בבושת פנים ואירוע אלימות חמור שסוגר את הדרייב אין לחודש ימים. לאחר התערבות של הבעלים עופר ינאי ופעולות יסודיות מול בתי הדין של האיגוד והרשות למניעת סמים בספורט, הותר למנפורד לחזור לפעילות יומיים לפני רבע גמר היורוקאפ. הציפיות הגבוהות הוכיחו את עצמן במחצית הראשונה שהסתיימה ב-19 הפרש לטובת האדומים מול בשיקטאש הטורקית, לעיני 800 אדומים שהפכו את וילנה לתל אביב, אך הפקרות במחצית השנייה וקבלת החלטות קשה של המאמן פרנקו והשחקנים הובילה להפסד כואב והדחה בשלב רבע המר זו השנה השנייה ברציפות. הפועל חזרו ללחם והחמאה בזירה הישראלית במאבק עם היריבה העירונית על המקום הראשון, וניצחו בצורה מרשימה בירושלים ב-27 הפרש.

האלימות נמשכת. חרפה. עם סיום המשחק בו הפסידו האדומים להפועל חיפה בדרייב אין, מספר פרחחים המכנים את עצמם אוהדי הפועל בחרו להכתים קהילה שלמה ולצאת במסע אלימות מבחיל מחוץ לכותלי האולם עם אוהדי היריבה, בצעד שנגמר בתוך הפרקט עם לינץ מזעזע של מספר עבריינים על אוהד חיפאי אחד לו נגרם זעזוע מוח. הדבר גרם לכאוס עמוק בכל ציבור הספורט הישראלי, שגם הנהלת הפועל החלה בצעדים חריפים כנגד המתפרעים על מנת שהדבר הזה לא יחזור לעולם. מספר עסקנים בצהוב (דני פדרמן, לירון פנאן ואיתמר בן גביר) בחרו גם לומר את דבריהם, וקיבלו תשובה מהבעלים עופר ינאי כי "כדאי להם להתעסק בקבוצה שלהם, גם אצלם יש מה לעבוד". גם קציני משטרה יצאו באמירות עלובות כנגד כלל האוהדים, עופר ינאי הגיב באמירה כי "משטרת ישראל קיבלה 150 אלף ש"ח על האבטחה ולא ידעה ויודעת לעשות זאת." זהו האירוע השני בחודש בו בודדים המכנים את עצמם "אוהדים" עושים מעשי אלימות בדרייב אין, ולקהילת הפועל ת"א כבר נמאס. די לאלימות!

יומיים לאחר המקרה, הודיעה משטרת ישראל כי סגרה את הדרייב אין ל-30 ימים לשימוש הפועל תל אביב, בצעדים שקיבלו ביקורת חריפה לנוכח התערבות פוליטית של השר בן גביר מול קציני המשטרה [13] [14] [15]


פרנקו מפוטר. ההדחה הכואבת ביורוקאפ, הדחה ברבע גמר הגביע לירושלים, יכולת פושרת ולא מקסימאלית של הסגל הנוצץ, אירוע מכוער של דחיפת שדרנית קווים ואמירה נגד השקעת הבעלים - כל זה גרם לפיטוריו של דני פרנקו בקדנציה השנייה שלו במועדון. עם זאת, ייזכר פרנקו כמאמן מצליח בהפועל שבשלוש שנים החזיר את הפועל לפסגת הכדורסל הישראלי, ניצחונות רבים בדרבי והצלחות באירופה. [16][17] לאחר עזיבתו פרנקו אמר כי "מוקיר תודה לאוהדים, הם שותפים להצלחה. בהצלחה לכל מי שממשיך את המסע" [18]

דדאס חותם ומצעיד את הפועל לגמר, שוב מפסידים למכבי. לאחר שלושה משחקים בהן עמד ברק לדרר על הקווים והשיג ניצחון ושני הפסדים לר"ג ועפולה שהרחיקו את הפועל מהמקום הראשון וסיכנו את המקום השני, הפועל החתימה את המאמן דדאס עד לתום העונה. תחת המאמן היווני הפועל התבססה במקום השני,שבדרך הוחתמו הזרים הרכז טיילר אניס שזכה עם קבוצתו בגביע האיטלקי אך סיימו את העונה טרם הפלייאוף היווני, ואת אייזיאה מיילס מר"ג. ברבע גמר הפלייאוף פגשה את הפועל חיפה לסדרה שנגמרה ב-0:3 חלק. בחצי הגמר פגשו האדומים את היריבה העקשנית בקרית אתא, ובמשחק הראשון הפסידו לאחר שאיבדו יתרון של 7 נק' בשתי הדקות האחרונות. כואבים מההפסד, הפועל יצא לקרית אתא ורשמה שיוויון בסדרה, ולמשחק המכריע בדרייב אין האדומים עלו חדים מכל טווח בדרך לניצחון משכנע, ששוב קבע סדרת דרבי בגמר הפלייאוף שנה שנייה ברציפות שנגמר כמו העונה שלפני - הפסד חוץ במשחק הראשון, ניצחון גדול במשחק השני בדרייב אין והפסד במשחק המכריע ביד אליהו. האדומים הובילו לרוב בשלושת הרבעים הראשונים, וחוו קריסה טוטאלית ברבע האחרון.

שיאים עונתיים

מדד: 160 מדד, מחזור 11 נגד הפועל אילת בבית

נקודות: 112 נקודות, מחזור 11 נגד הפועל אילת בבית

ריבאונדים: 44 ריבאונדים, מחזור 15 נגד בני הרצליה בחוץ

אסיסטים: 35 אסיסטים, מחזור 13 נגד הפועל חיפה בחוץ

חטיפות: 15 חטיפות, מחזור 11 נגד הפועל אילת בבית

איבודים: 16 איבודים, מחזור 18 נגד הפועל ב"ש בבית

חסימות: 7 חסימות, מחזור 26 נגד נס ציונה בחוץ

שלשות: 15 שלשות, מחזור 29 נגד קריית אתא בבית

סגל השחקנים

ראו גם

קישורים חיצוניים