2022/23/סיכום עונה (כדורגל)

מתוך ויקיפועל
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הקודם:
סיכומי עונה
הבא:
2022/23


עונת 2022/23
בעלים קבוצת ניסנוב
מאמן קובי רפואה עד המחזור החמישי, סלובודאן דראפיץ' במחזורים 6-17, חיים סילבס מהמחזור ה-18
מגרש ביתי אצטדיון בלומפילד
ליגה ליגת העל בכדורגל
מקום 10
גביע המדינה הדחה מוקדמת בסיבוב ח'
מפעל אירופי לא השתתפה
גביע הטוטו הדחה בחצי הגמר
הכובש המצטיין אלן אוז'בולט, 11 שערים
חברת הלבשה אדידס
נותני חסות הכשרה חברה לביטוח

עונת 2022/23 הייתה העונה ה-99 של מועדון הכדורגל הפועל תל אביב מאז היווסדו, במהלכה יחגוג את שנת ה-100 להקמתו. זו העונה ה-80 בה הוא משתתף במשחקי הליגה הבכירה.

רקע לקראת העונה

מחאת האוהדים נגד ההנהלה

לאחר סיום עונה מאכזב, שכלל הפסד בדרבי שמנע מהפועל לתפוס את המקום ה-4 המוביל לאירופה, החלה הפועל להיערך לשנת ה-100 של המועדון. התרעומת כלפי הנהלת הקבוצה בשנים האחרונות, שקולות מחאה גוברים כלפיה נשמעו בבלומפילד כבר במשחקי סיום העונה, החלה להתבטא באופן משמעותי יותר במהלך הקיץ. בתחילה הודיע דף הפייסבוק "מחזירים את הפועל" על חרם מנויים [1], אך זה הפך למשמעותי יותר עם הצטרפותו של ארגון אולטראס הפועל לחרם, כשבוע לאחר מכן [2]. בהודעת הארגון הוצבו כמה דרישות כלפי הנהלת המועדון, וביניהם הצבת תג מחיר לרכישת המועדון והשכרת צוות תיווך למכירתו. במקביל דווח כי זאב גרינברג חוזר לדירקטוריון [3]. בניסיון להרגיע את הרוחות, פירסמו בעלי הקבוצה הודעה [4] ובה הודאה כי עליהם להעביר את המושכות וכי מתקיימים דיאלוגים למכירת המועדון. כמו כן, בהודעה נכתב כי מסמך הכולל את המידע הפיננסי של המועדון יהיה זמין במשרדו של עו"ד רועי רוזן, עבור כל אדם שיתעניין באופן רציני בהשקעה במועדון. הודעה זו נענתה בצעדת מחאה מול ביתו של שרון ניסנוב [5], בטענה שהמסמך המבוקש אינו קיים, וכך היה גם בביקורים נוספים של מבקשי המסמך במשרדו של עו"ד רוזן בשבוע שלאחר מכן [6]. בעקבות הביקורת הציבורית ושבוע לאחר הודעתו הראשונה, הודיע המועדון כי המסמך נמצא אצל עו"ד רוזן ופרטיו יימסרו למי שיפנה "בדרך המקובלת" [7]. למרות המחאה המתגבשת, פתח המועדון מוקדם מהצפוי את מכירת המנויים (בליווי סרטון לרגל שנת ה-100 [8]), במחירים גבוהים מעונות קודמות [9]. במקביל, ארגון האולטראס קרא פעם נוספת לאוהדי הקבוצה, שלא לרכוש מנויים [10]. כחלק משיווק המחאה כנגד ההנהלה, יזם ארגון האולטראס מסע"ת אליה הוזמנו בעלי הקבוצה, במסגרתה יגיעו למסור הודעה על מכירת הקבוצה [11]. לאחר זמן קצר, החלו להישמע דיווחים מפי עיתונאי יחיד על מו"מ לרכישת הקבוצה ע"י קבוצת אנשי עסקים אנגלית [12], ואף טען כי הוחלפו טיוטות בין הצדדים [13]. במסע"ת של ארגון האולטראס הוצג מיצג אומנותי של כיסאות עם שמות בעלי הקבוצה ומיקרופונים, לצורך הדגשת חוסר הקשב לדרישות הקהל. במקביל, במסע"ת, שהפכה להפגנה, פרסם הארגון מסמך חתום ע"י בעלי הקבוצה, ובו מספר מתוויים באמצעותם ניתן לרכוש את הקבוצה [14]. ההירתמות המוחלטת לחרם המנויים הביאה לחשש בקרב ההנהלה מהקשיים הכלכליים שעשויים להיגרם מכך [15] [16]. מאיר תושב, בעל המניות שעדיין זוכה לקרדיט מסויים בקהל, שבר שתיקה ארוכת שנים ופנה במכתב למנויים ובו טען כי סך הנכסים גדול מסך ההתחייבויות וכי קיימת בקרב ההנהלה ההבנה כי עליהם להעביר את המושכות לאדם או גוף עם יכולת כלכלית גבוהה יותר [17]. במקביל, האריך המועדון בשבוע את תקופת חידוש המנויים, בעיצומם של הנסיונות להגיע להבנה על הפסקת חרם המנויים. יומיים מאוחר יותר הודיע ארגון אולטראס הפועל על הפסקת חרם המנויים. בהודעתו מנה את הישגי החרם, ובהם פרסום המתווים להעברת הבעלות, תחילת פעילות של השר לשעבר יזהר שי ושל חברה אנונימית לייעוץ כלכלי על מנת לאתר רוכש למועדון, הצהרתו של תושב כי סך נכסי המועדון גבוהים מהתחייבויותיו, וכן מינוי של עו"ד טל שפירא לנציג הקהל, שיעודכן בתהליך רכישת המועדון [18]. במהלך הקיץ עלו כמה ספקולציות בדבר התעניינות בהשקעה או רכישת המועדון, בין היתר של ד"ר פלאח סמארה [19], שנסוג תוך מספר שעות [20]. כמו כן, השר עיסוואי פריג' טען באירוע שבתרבות כי קבוצה אמירתית עשויה לרכוש את הפועל [21].

היערכות מקצועית ומנהלתית

בסוף חודש מאי הודיע המועדון כי נחתם הסכם לשנתיים עם אדידס ישראל וחברת ספורט ישיר, שתחליף את מקרון ותספק לקבוצה את התלבושות והציוד [22]. כמו כן, פורסם כי "הכשרה חברה לביטוח" תמשיך לשמש כספונסר הראשי בשנתיים הבאות [23]. בנוסף, פרסם המועדון את סמל הקבוצה המשודרג לשנת ה-100, כולל לוגו מיוחד שיופיע על גב חולצות השחקנים [24]. בהמשך פורסם כי חברת "IBI בית השקעות", שהייתה הספונסר של קבוצת הנוער, תשמש כנותנת חסות המשנית של קבוצת הבוגרים [25]. כמו כן, פורסמו מדי הבית לעונה הקרובה [26].

מבחינה מקצועית, בתחילת הקיץ הדיווחים נסובו סביב המחלוקת על עמדת עוזר המאמן [27], שאף הובילו לדיווח שקובי רפואה שוקל את המשך דרכו [28]. בסופו של דבר הוא התפשר, כשאיש אמונו ועוזרו בעונה שעברה, נמרוד קוסטיקה, עזב, ועומר דמארי, סמל אדום ומאמן קבוצת נערים א' בעונה שעברה, יהיה עוזרו [29]. שלומי אזולאי החלוץ עזב את הקבוצה לאחר עונה וחצי וחתם בעולה החדשה, מכבי בני ריינה, לאחר שקיבל הצעה נמוכה [30]. בתחילת חודש יוני נערכה מסע"ת של המנהל המקצועי החדש, עומר בוקסנבוים (בוקסה), שהתקדם לעמדה זו לאחר חמש שנים מוצלחות במחלקת הנוער. באירוע זה פרס את משנתו, טען כי היחסים עם רפואה תקינים וכי הכוכבים הצעירים של הקבוצה, דורון ליידנר ואושר דוידה לא יעזבו לקבוצה ישראלית [31]. באותו היום הוחתם החלוץ קייס גאנם, שהיה לרכש הראשון לקראת העונה החדשה. בהמשך נרכש ב-700 אש"ח הקשר ההתקפי של מ.ס. כפר קאסם, הישאם לאיוס [32], וחתם על חוזה ל-3 עונות [33], כשהרכש הזר הראשון לעונה זו היה הקשר האחורי, ההולנדי בן ה-22, גודפריד רומארטו, המשתייך לטוונטה ושיחק בעונה האחרונה בווילם II, שחתם לעונה עם אופציה לאחת נוספת [34]. בגזרת השוער, לאחר שויתרה סופית על ארנסטס שטקוס [35], לא הצליחה להגיע להבנות עם אריאל הרוש [36] ולא הצליחה להעביר מהפועל חדרה את רובי לבקוביץ' [37], החתימה הפועל במהלך מפתיע את סטפן מרינוביץ', שוערה הניו-זילדני של היורדת הטריה, הפועל נוף הגליל [38]. בהמשך, מכרה הפועל את מרקו ינקוביץ' לקרבאח האזרית, שמימשה את סעיף יציאתו שעמד על 125 אלף יורו [39]. כמו כן, הודיע המועדון רשמית על חתימתו של רומראטו לשנתיים [40]. באותו היום חתם גם המגן הימני, דור אלו, על חוזה לעונה, וזאת על חשבונו של אלון אזוגי להפועל י-ם, אליה הושאלו גם בנימין טרידובסקי [41] ואופק ביטון [42]. בהמשך נמכרו שניים משחקני הבית הבולטים של הפועל בשנים האחרונות: על שי אליאס מימשה הפועל ב"ש את סעיף השחרור שלו שעמד על 750 אלף יורו על 80% מכרטיסו [43], ושי אייזן נמכר למ.ס. אשדוד תמורת 220 אלף דולר [44]. אלו הובילו לדיווחים על הכנסות גבוהות מהצפוי של הפועל ממכירת שחקנים [45] [46]. במקביל, הוחתם לשנתיים הקשר ההתקפי הספרדי, פאבלו גונזלס, שהגיע מבסיגמה אולמוץ' הצ'כית, והקשר הישראלי, סינטאיהו סלליך, שחזר מטורקיה וחתם לשנתיים. בנוגע לאייזן, זמן קצר לאחר מכירתו החליטה אשדוד שהיא מבטלת את העסקה בטענה כי השחקן פצוע [47], והפועל מצידה טענה כי העסקה עומדת בעינה וכי על אשדוד להעביר את התשלום [48]. את המשך הקיץ ליוו כמה אירועים מרכזיים: סאגת ההחתמה של החלוץ הסלובני אלן אוז'בולט, שלאחר מו"מ שידע עליות ומורדות (בעיקר עקב דרישותיו העמלה של סוכנו הזר), נרכש מסלובן בראטיסלבה הסלובקית ב-200 אלף אירו וחתם לשנתיים [49]. שנית, ההתעניינות המוגברת ממועדנים שונים ברחבי אירופה בדורון ליידנר, ולאחר שכבר יצא למחנה אימון עם הפועל ונראה היה שישאר, נמכר לאולימפיאקוס ב-2 מיליון אירו [50]. האירוע השלישי נסוב סביב החתימה על חוזה הבוגרים של אל-ים קנצפולסקי, ולאחר מו"מ שהתארך בעיקר עקב חילוקי דעות בנוגע לגובה סעיף השחרור, חתם הקשר הצעיר על חוזה ל-3 עונות [51].

שיטת המשחקים

ליגה

שני סיבובים מלאים בין כל קבוצות הליגה (30 משחקים בסה"כ) ולאחריהם תחולק הליגה לפלייאוף עליון (מקומות 1-6) ופלייאוף תחתון (מקומות 7-14). בפלייאוף העליון שני סיבובים נוספים בין הקבוצות שבסיומן הקבוצה במקום הראשון מוכתרת לאלופת המדינה. בפלייאוף התחתון סיבוב בודד שבו הביתיות נקבעת מראש לפי מיקומי הקבוצות, ובסיוומו 2 הקבוצות במקומות האחרונים נושרות לליגה הלאומית.

גביע המדינה

הפועל הצטרפה למפעל הגביע בסיבוב ח', כמו כל קבוצות ליגת העל. כל הסיבובים בשיטת משחק בודד.

גביע הטוטו

קבוצות הליגה חולקו ל-2 מסלולים. המשתתפות במסלול אחד הן 4 הקבוצות המשתתפות במפעלי אופ"א. המנצחת במשחק גביע אלוף האלופים בין האלופה ומחזיקת הגביע מעפילה לחצי גמר גביע הטוטו, אליו תעפיל גם המנצחת במשחק שיערך בין שתי הקבוצות שהעפילו למוקדמות הקונפרנס ליג. המשתתפות במסלול השני הן שאר 10 הקבוצות, המחולקות ל-2 בתים על-פי אזור גאוגרפי. שתי הקבוצות שיסיימו במקום ה-1 יעפילו גם הן לשלב חצי הגמר, כששאר הקבוצות ימשיכו למשחקי הדירוג.

תיאור העונה

יולי: מחנה אימונים וגיבוש הסגל

הפועל פתחה את האימונים ב-3 ביולי לעיני מאות בודדות של אוהדים. בסיום האימון ספגו אדי גוטליב ועידן ורד קללות בדרך לרכבם [52]. שבועיים מאוחר יותר יצאו האדומים למחנה אימונים בסרביה, ממנו נעדר דן איינבינדר שעבר ניתוח בבטנו [53]. במהלך המחנה ערכה הפועל שלושה משחקי אימון מול קבוצות סרביות, בהם ניצחה פעם אחת (את ווזדובאץ') וסיימה פעמיים בתיקו (מול IMT ווויבוודינה).

אוגוסט: יכולת התקפית מרשימה בגביע הטוטו, הגנתית בסימן שאלה

הפועל מסיימת את שלב הבתים במפעל השלישי בחשיבותו עם שלושה ניצחונות והפסד בודד, עם מאזן התקפי משמעותי של עשרה שערים לצד ספיגת שישה שערים, לרבות טעויות קשות של השוער החדש מרינוביץ. במחזור הפתיחה עם תמיכה מרשימה של כחמשת אלפים אוהדים ביציעי סמי עופר, הפועל לא הצליחה להגיע למשחק והפסידה 0:2 להפו' חיפה. למשחק לא נרשם הקשר אושר דוידה התלונן על כאבי בשריר הירך האחורי, וכעבור יומיים מהמשחק עבר לקבוצת סטנדרד ליאז' הבלגית בידיעת הבעלים בלבד תמורת 1.5 מיליון יורו לקופת הפועל. [54]

ספטמבר: אי החתמת שחקנים מוכחים וסחרור באדום

הפועל מפסידה גם במחזור השני 0:2, הפעם לסכנין בבלומפילד לעיני עדרת אלפים אדומים ביציעים. בסוף השבוע לאחר המשחק ויומיים לפני המשחק החשוב בנתניה, מספר אוהדים מגיעים לביתו של שרון ניסנוב וזורק ביציעים וצבע אדום כאות מחאה על חוסר בהבאת השחקנים ומכירה מאסיבית של שחקני בית [55]

ההמשך לא בישר טובות, ולמרות ניצחון 0:2 במחזור השלישי בנתניה, צמד הפסדים לבאר שבע ולנס ציונה גורם לזעזוע ולפיטורי המאמן קובי רפואה, שמסיים קנדציה שלישית באדום בקול ענות חלשה עם ארבעה הפסדים בחמישה מחזורים עם 11 שערי ספיגה. בתווך, פרשת מעצרו של אנטואן קונטה בחשד לתקיפת בת זוגתו וחוסר ההשקעה הכספית מצד ההנהלה גורמת לאוהדי הקבוצה למחות במשחקים כנגד ההנהלה.

אוקטובר: הדרבי הארוך בהיסטוריה נגמר בענישה קשה ושינוי בהנהלה

ב-10 באוקטובר הפועל התארחה לדרבי מול היריבה העירונית, שכשהיא עם רצף של שלושה הפסדים רצופים וחשש מהתבזות נוספת בדרבי. המשחק עצמו אופיין בהרבה עצירות מצד שני הקהלים, עם פירוטכניקה רבה וזריקת חפצים שגרמה לעיכוב משמעותי במחצית הראשונה ותוספת זמן של כ-25 דק', הארוכה בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי. המשחק נגמר בתוצאה 3:0 ליריבה, שדרדר את האדומים למתחת לקו האדום. במחזור לאחר מכן האדומים חזרו למסלול הניצחונות עם 0:2 על בני ריינה לעיני 8,500 אדומים בבלומפילד, שידעו כי המשחק יהיה האחרון לתקופה הקרובה לאור אירועי הדרבי. לאחר מספר ימים, מנכלית המועדון אודליה פרידמן הודיעה על התפטרותה לאור אירועי הדרבי והיחס מצד האוהדים [56]. יומיים לאחר מכן, בית הדין של ההתאחדות העניש את הפועל בשלושה משחקי בית בלי קהל, משחק רדיוס עם קהל, קנס של 70 אלף ש"ח והורדת נקודה על תנאי [57]. את החודש סיימה הקבוצה עם תיקו קשה מול חדרה בחוץ, וניצחון על ק"ש בבלומפילד הריק מקהל שעמד בסימן החולצות הורודות לכבוד חודש המודעות לסרטן השד.

נובמבר: מאבקי תחתית, הודעה דרמטית על חובות העבר ופגרת המונדיאל

ב-7 בנובמבר המועדון הודיע כי לאחר שנים של מאבק משפטי, בית הדין ה-CAS הודיע את כל תשעת החובות שהיו לקבוצה מלפני הפירוק ב-2017 שעמדו על כ-18 מיליון שקלים, מבוטלים. לפיכך, המודעון כעת נקי מחובות וכעת פותח את הדרך לרוכשים עתידיים. [58] במשחק מול בית"ר ירושלים הופיע ביציע איש עסקים אמריקאי שהביע רצון לקחת חלק מבעלות הקבוצה [59].

הפועל סיימה את הסיבוב הראשון עם הפסד כואב בחיפה 2:5, לאחריה הליגה יצאה לפגרת המונדיאל שנערכת לראשונה במדינת קטאר.

במהלך הפגרה, פורסמו כתבות רבות כי קבוצת ההשקעה האמריקאית מעוניינת לקחת את זכויות הניהול של המועדון, ועם ההשקעה הכספית לדלל את מניות הבעלים הנוכחיים. ב-13 בנובמבר פורסם כי שלושה מתוך ארבעת הבעלים - איציק ניסנוב, בועז תושב וזאב גרינברג, חתמו על מסמך בדיקת הנאותות של המתעניינים, בעוד שרון ניסנוב שסירב לחתום, מה שהוביל אותו לדבר עם כתבים רבים כנגד קבוצת הרכישה [60] וגרם לאוהדים לחזור ולהפגין מחוץ לביתו בסביון [61]. לאחר יממה פורסם כי לבסוף שרון ניסנוב השתכנע לחתום לאחר שהציגו בפניו נתונים אודות הסכומים אותם מתכוונים להשקיע במועדון מצד קבוצת הרכישה האמריקאית [62], שכבר החלו הפרסומים השונים אודות אנשי המקצוע מאחורי הרוכשים הפוטנציאלים [63] [64].

ב-27 בנובמבר הקבוצה המריאה למחנה אימונים של שבוע בקפריסין [65]

דצמבר: הדחה אומללה בגביע שנה שנייה ברציפות והמשך יכולת מדשדשת

משחק החזרה מפגרת המונדיאל היה עם חצי גמר גביע הטוטו בב"ש, אותה הפועל סיימה באכזבה גדולה עם יכולת התקפית מעולה והגנה חלשה להחריד, שעלה בשיווין של היריבה במהלך האחרון של המשחק שקבע 3:3 ובפנדלים הפועל הודחה. ארבעה ימים לאחר מכן הפועל הצפינה לעפולה למשחק במסגרת סיבוב ח' המוקדם של גביע המדינה מול הקבוצה המקומית, שהסתיים במפח נפש עם הפסד 0:1 מרגלי האקס שחר הירש לעיני 1,500 אדומים.

בעקבות היכולת המקצועית, בעוד שבדיקה הנאותות של קבוצת הרכישה האמריקאית נמשכת, כינסו מנכ"ל המועדון לירן מוכתר והמנהל המקצועי עומר בוקסמבוים מסיבת עיתונאים מיוחדת ב-20 בדצמבר [66]. בדגש הדברים פירט המנכ"ל מוכתר לאן הלכו 16 מיליון השקלים שנכנסו הקיץ ממכירת שחקנים [67]: "שתי מיליון מתוך זה נכנס אשתקד לצמצום הגרעון הכללי של המועדון. נשארו עוד 14 מיליון ש"ח, 9 מיליון מהם התקבלו בעונה הזו, 5 יתקבלו בעונה הבאה. מתוך ה-14, 6.5 הופנו להקטנת הגירעון, עוד 3 הופנו לתקציב השחקנים העונה, המועדון רכש שחקנים במיליון ש"ח, נאלצנו לשלם 1.5 מיליון כעונשים. יש עוד 2 מיליון ש"ח שממתינים לכתובת. לכל שקל שנכנס או יוצא יש הסבר". החודש נגמר עם שלושה משחקי תיקו רצופים והמשך היכולת המדשדשת שביססה את הפועל בתחתית הטבלה. לשנת 2023 הקבוצה תיכנס שעונשי הרדיוס בעקבות אירועי הדרבי הסתיימו.

ינואר 2023: התבוסה הגדולה בהיסטוריה, כישלון ניהולי-מקצועי והודעה משמעותית לעתיד המועדון

החודש החל עם פארסה ניהולית-מקצועית עם ההודעה על אי החתמתו של הקשר הניגרי בנג'מין טיידי מקבוצת דינמו באטומי הגיאורגית [68], לאחר שכבר סיכם את תנאיו במהלך פגרת המונדיאל ואף הגיע ארצה להתאמן עם הקבוצה, אך לבסוף הקבוצה הודיעה ב-9 בינואר כי לא עבר את הבדיקות הרפואיות ולא יצטרף למועדון [69]. באותו היום, הפועל יצאה למשחק בבאר שבע מול הקבוצה המקומית, וספגה את ההפסד הגבוה ביותר אי פעם של הקבוצה בליגה הראשונה בישראל - 0:6 משפיל ומבזה. כאות מחאה, 2000 האוהדים הנאמנים שעשו את כל הדרך עד לבירת הנגב, עודדו עם הגב למגרש החל מהדקה ה-30, עת הייתה הקבוצה בפיגור של שלושה שערים. למחרת המשחק, הודיעו המנהל המקצועי עומר בוקסנבוים (בוקסה) והמאמן סלובודאן דראפיץ' על התפטרותם ובכך תמה לה קדנציית המנהל המקצועי בבושת פנים עם ריסוק סגל הקבוצה בשנת המאה של המועדון.

בעוד המצב המקצועי והניהולי בשקיעה, קבוצת הרכישה האמריקאית המשיכה במו"מ המתקדם ובדיקות הנאותות לרכישת הקבוצה. לאחר שפורסם כי נטיית האמריקאים לקנות את המועדון [70], הגיעו נציגי הרוכשים למספר ימים בתל אביב [71] לערוך היכרות עם בלומפילד [72], חנות המוצרים של הפועל באצטדיון, מתחם חודרוב ואימון הקבוצה הבוגרת [73], היכרות עם קהל האוהדים במשחק של מחלקת הכדורסל וכן סיורים בתל אביב ובדיקת הקשרים עם עיריית ת"א וגופים נוספים.

כחלק מהשינויים המקצועיים, הוחתמו בקבוצה השוער זובאס ששיחק בעבר בבני יהודה וזכה איתה בשני גביעי מדינה והקשר הרבויה איליץ הקרואטי. במקביל, שוחרר המגן המשאלי אבו דוסו לבני סכנין. לפני התיקו בחוץ עם הפועל ירושלים, הקבוצה החתימה את דושאן מטוביץ' כעוזרו של חיים סילבס שביקש להביאו. את החודש סגר משחק הדרבי התל אביבי, שהתאפיין עם איגרת מיוחדת [74] שהוציא מנכ"ל המועדון לירן מוכתר בה כתב כי שער 13 יישאר סגור וכי תותקן מערכת מנואלה בשערים 4-5, דבר שבסופו של דבר לא קיבל את אישור המשטרה. לדרבי הגיעה הפועל בכוננות ספיגה לאור היכולת המאכזבת ועם החתמת שני שחקנים חדשים שנכנסו כמחליפים, הקשר אלכסנדר בולייביץ' והחלוץ רווה אסייג, אך דווקא במשחק זה הפועל הראתה יכולת מחייבת שנגמרה בתיקו אפס מאכזב.

פברואר-מרץ 2023: מאה שנים להפועל, בעלים חדשים, הצתה מכוונת במתחם חודרוב שהובילה לניצחון הגדול על בית"ר בשנים האחרונות

לצד הכישלון המקצועי שעלה לקבוצה במאבקי הישרדות בפלייאוף התחתון עד לסיום העונה, הודיעה ב-1 במרץ קבוצת מינצברג כי החליטו לרכוש סופית כ-55% ממניות המועדון וכ-100% שליטה בניהול הזכויות, שלמעשה סיימו את הדרך של קבוצת ניסנוב (שרון ואיציק ניסנוב, מאיר ובועז תושב וזאב גרינברג) [75]. במכתב שהבעלים החדשים שיגרו לאוהדי הקבוצה בערב המכירה, כתבו כי "הפועל תל אביב אביב מהקבוצות הגדולות ומהמפארות בישראל ויכולה לחזור לצמרת הכדורגל הישראלי" [76]. יממה לאחר מכן, הציגו האחרים מינצברג את השותפים שלהם להחזקת המועדון [77] וקיימו מסיבת עיתונאים ראשונה עם כלי התקשורת בישראל, בה הראו שיטה שונה ממה שהיה נהוג בשנים האחרונות עם קבוצת ניסנוב. בין היתר אמר מינצברג כי "אני לא מבין בכדורגל ולכן הבאנו אנשי מקצוע ראווים שינהלו את הקבוצה מקצועית. תפקידנו יהיה לתת שקט ניהולי למועדון ולהזרים כספים" [78]. בנוסף, פורסם כי הישראלי היחיד שיהיה חלק מקבוצת הבעלות החדשה הוא דובי שנידרמן, מנכ"ל חברת ביגוד הספורט ריטיילורס, שהונו מוערך במאות מיליוני שקלים [79]. לצד ההתלהבות מהעסקה, דבר אחד נותר פתוח מול קבוצת ניסנוב והיא הגירעון השנתי עקב אי ההעפלה לפלייאוף העליון. הצדדים סיכמו כי השקעה כספית מצד הבעלים החדשים, תדלל עוד את מניותיהם של הבעלים היוצאים.

ב-3 במרץ 2023, בוקר משחקה של מחלקת הכדורגל מול בית"ר ירושלים באצטדיון טדי, עבריינים מהזרוע הצבאית של ארגון הטרור "לה פמיליה" המכונים "שומרי המסורת", שרפו כליל את כל מבני מתחם חודרוב והסבו נזק גדול וחשש לקריסת המתחם.[80][81] [82] חדרי ההלבשה של מחלקות הבוגרים והנוער, חדרי כושר ומשרדי הנהלה הושמדו ומה ששרדו את הפיגוע היה מזוודת הברזל עם הציוד למשחק, שלמעשה אפשר את קיום ההתמודדות בין שתי הקבוצות, וכן ארון התארים [83]. למעלה מ-3,000 אדומים הגיעו למרות הכל למשחק, ועם תצוגת עידוד מרשימה מול 18,000 צהובים, מפגן אבוקות אדיר ולחימה על הדשא בעשרה שחקנים תוך שיפוט מועטה, הפועל ניצחה 1:3 שנכנס למשחקים הגדולים אי פעם של המועדון. השדים האדומים שרפו את טדי, הקארמה איז דה ביץ'.

יממה לאחר הניצחון הגדול בטדי, הפועל תל אביב הודיעה על שורת מינויים חדשים: ניק האמונד ימונה ליועץ הכדורגל הבכיר של המועדון, מיקאל פאררונס ודיוויד הרננדז מ-Soccer Services Barcelona (SSB) ימונו ליועצי שיטות אימון, חברת ניתוח וסקאוטינג MRKT Insights, אשר בסיסה בלונדון, תצטרף למועדון הפועל תל אביב כיועצי ניתוח וגיוס. בנוסף, החל מה-1 ביוני, חן סול ימונה לתפקיד ראש מחלקת כדורגל.

לאחר ההפסדים במחזור הסיום של העונה הסדירה למכבי חיפה, לבית"ר ירושלים בטדי במחזור הפתיחה של הפלייאוף התחתון, שלח מנכ"ל המועדון לירן מוכתר במכתב חריף לאיגוד השופטים לאור טעויות שיפוט רבות שנעשו במחזורים האחרונים כנגד הקבוצה: "בידכם לשנות את הגישה הרופסת שמדובר על מועדון הפועל ת"א".[84]

אפריל 2023: מאבקים בין הניסנובים למינצברגים

למרות הניצחון החשב על נס ציונה בבלומפילד, לא שקט בגזרת הניהול החדש-ישן, כאשר הניסנובים מצידם מנסים להימנע מהשקעה עד סוף העונה לרבות הצהרות על גירעון מחודש בעקבות העונה האחרונה וחוסר יכולת לשלם משכורות [85] [86]. על הדשא הקבוצה המשיכה להציג יכולת רעה עם הפסדים להפועל חיפה בסמי עופר ולבני ריינה בבלומפילד, וניצחון משמעותי על סכנין שלושה מחזורים לסיום השאיר את הפועל במרחק 5 נק' מהקו האדום בו נמצאת קריית שמונה, שתגיע לבלומפילד במחזור הלפני אחרון.

מאי 2023: האוהדים משאירים את הקבוצה בליגה

בדרך חתחתים, ועם דופק מואץ - הפועל תל אביב הגיעה אל הארץ המובטחת. אחרי עונה מלאת סיוטים, הקבוצה הבטיחה את הישארותה בליגת העל אחרי 2:2 מול עירוני קריית שמונה בבלומפילד. חיים סילבס, המאמן השלישי של האדומים העונה (אחרי קובי רפואה וסלובודאן דראפיץ') השלים את המשימה שלשמה הגיע - ויכול לנשום לרווחה, כמו כל המועדון האדום.

לסיכום: בעונה עם משמעות לכבוד שנת המאה למועדון, "זכו" האוהדים מספר 1 בארץ לבעלים חסרי אחריות ניהולית וכלכלית, ולצד החלטות מזעזעות בתחום המקצועי קיבלנו עונה קשה בתחתית שרק בזכות האוהדים הקבוצה נשארה בליגה.

ולמרות זאת, ומעל הכל - הפועל תל אביב זו אימפריה.

עם סיום העונה, התגלה כי קבוצת ניסנוב ניהלה את העונה החולפת בצורה שערורייתית שהובילה לגירעון של 8 מיליון ש"ח [87]

סגל השחקנים

ראו גם

נתוני קהל

חוץ בית
מחזור 1 הפועל חיפה 4405 מחזור 2 סכנין 9,246
מחזור 3 נתניה 1805 מחזור 4 באר שבע 9286
מחזור 5 נס ציונה 4581 מחזור 6 הפועל י"ם 7585
מחזור 7 דרבי 4899 מחזור 8 בני ריינה 8180
מחזור 9 חדרה 1698 מחזור 16 נתניה (שוחק במושבה) 6983
מחזור 11 אשדוד 3581 מחזור 18 נס ציונה 7280
מחזור 13 מכבי חיפה 2650 מחזור 20 דרבי 17323
מחזור 15 סכנין 411 מחזור 22 חדרה (בלי שערים 4-5) 6674
מחזור 17 ב"ש 1550 מחזור 24 אשדוד 10107
מחזור 19 הפועל י"ם 1607 מחזור 26 מכבי חיפה 12113
מחזור 21 ריינה 2005 מחזור 28 נס ציונה 9264
מחזור 23 ק"ש 1456 מחזור 30 בני ריינה 8795
מחזור 25 בית"ר 2308 מחזור 32 ק"ש 12595
מחזור 27 בית"ר 2089
מחזור 29 הפועל חיפה 2207
מחזור 31 סכנין 3511
מחזור 33 חדרה 1497
ממוצע חוץ 2486 ממוצע ביתי 9649

המשחק מול נתניה שוחק במושבה עקב עונש הדרבי הראשון.

הפועל שיחקו בבלומפילד ריק מאוהדים לשלושה משחקים (קרית שמונה, בית"ר י-ם והפועל חיפה) עקב עונש הדרבי הראשון.

מיקום הפועל בסיום העונה (פלייאוף תחתון)

מקום קבוצה מש נצ תיקו הפ יחס הפרש נק
7 הפועל חיפה 33 9 14 10 35-35 0 41
8 בית"ר י-ם* 33 13 4 16 58-52 6- 40
9 בני סכנין 33 8 13 12 44-39 5- 37
10 הפועל ת"א** 33 9 10 14 51-37 14- 36
11 מכבי בני ריינה 33 8 11 14 54-32 22- 35
12 הפועל חדרה 33 7 13 13 53-35 18- 34
13 עירוני ק"ש 33 5 17 11 49-40 9- 32
14 סקציה נס ציונה 33 5 10 18 31-56 25- 25
  • *הופחתו 3 נק' **הופחתה נקודה אחת

קישורים חיצוניים